eur:
407.55
usd:
357.73
bux:
0
2025. április 19. szombat Emma
Pinzgau gleccser salzburg ausztria
Nyitókép: Pixabay

Még kaphat egy esélyt az Alpok legnagyobb gleccsere

Svájci tudósok szerint részben még megmenthető az Alpok legnagyobb gleccsere

Az Alpok legnagyobb gleccsere még részben megmenthető, ha a globális felmelegedést sikerült két Celsius-fok alatt tartani - állapította meg egy friss jelentésben a svájci tudományos akadémia és a gleccserfigyelő intézet (GLAMOS), hozzátéve, hogy a jelentős jégveszteség már elkerülhetetlen.

"Nagyon valószínűnek tartom, hogy szinte az összes gleccser el fog tűnni, és őszintén remélem, hogy az Aletsch-gleccsernek ezen a magaslatán talán sikerül megőrizni a jég egy részét" - mondta Matthias Huss, a GLAMOS igazgatója a Reuters hírügynökségnek Európa legmagasabban fekvő vasútállomásán, Jungfraujochnál.

A Berni-Alpokban található, 20 kilométer hosszú és 10 milliárd tonna súlyú Nagy Aletsch-gleccser évente több millió látogatót vonz, akik a tengerszint fölötti 3454 méteres magasságban található Jungfraujoch gleccsernyergéből csodálhatják meg a hatalmas jégtömeget.

A Svájci Tudományos Akadémia a Gleccserek Világnapja alkalmából közzétett kutatásában két forgatókönyvet vázolt fel. Az egyikben nem szerepelnek a klímavédelmi intézkedések, és eszerint az Aletsch-gleccser három mellékága egy hatalmas jégfolyammá olvad össze, amely eltűnése után mindössze egy szürke völgyet hagy maga után. A másik forgatókönyv szerint, amelyben a globális felmelegedés okozta hőmérséklet-növekedést két fok alatt sikerül tartani, ez a jégfolyam ugyan rövidebb és vékonyabb formában, de megmarad, a tengerszint emelkedésének veszélye pedig jelentős mértékben csökken.

"Különösképp a háromezer méteres magasságban levő gleccserek maradnának meg hosszú távon" - mutatott rá a svájci akadémia a második, a klímavédelmi intézkedések kívánt hatásaival kiegészített forgatókönyvében.

Az ENSZ pénteken közzétett jelentésében emlékeztetett arra, hogy

a gleccserek soha nem látott ütemben olvadnak, és az elmúlt három évben rekordmértékű jégtömeg-veszteséget rögzítettek világszerte.

Az Alpokban lévő gleccserek több mint fele Svájcban található, ahol a klímaváltozás következtében a hőmérséklet a globális átlag kétszeresével emelkedik. Az itt található gleccserek térfogata 2000 óta közel negyven százalékkal csökkent.

Címlapról ajánljuk

A krónikus vesebetegség egy néma kór, tízből nyolcan nem is tudják, hogy ebben szenvednek

A krónikus vesebetegséget Magyarországon az esetek 70 százalékában nem ismerik fel, holott ez egy globálisan is egyre gyakrabban előforduló egészségügyi probléma. Az orvosszakma szeretné felhívni rá a figyelmet, hogy a közérthető információátadás és a társadalmi tudatosság növelése mellett nagyobb figyelmet kellene fordítani a kockázati csoportok fokozott szűrésére is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.22. kedd, 18:00
Szűts Ildikó
a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×