eur:
407.57
usd:
357.77
bux:
87106.98
2025. április 16. szerda Csongor
Az amerikai Országos Repülésügyi és Űrkutatási Hivatal, a NASA által 2019. február 3-án közreadott dátummegjelölés nélküli légi felvétel az antarktiszi Thwaites-gleccserről.  Amerikai kutatók a föld egyik legnagyobb gleccsere alatt egy megdöbbentően nagy, mintegy tíz kilométer hosszú, négy kilométer széles és 350 méter mély üreget fedeztek fel, amely az elmúlt három évben keletkezhetett; a beszivárgó sós tengervíz olvaszthatta ki. A kutatók számításai szerint 14 milliárd tonnányi jég olvadt el itt észrevétlenül.
Nyitókép: MTI/EPA/NASA/OIB/Eremy Harbeck

Megcsappannak az édesvízkészleteink is

A gleccserek tömege világszerte 6542 milliárd tonnával csökkent 2000 és 2023 között, ami 18 milliméterrel növelte a tengerszint globális emelkedését a Nature című folyóiratban szerdán megjelent tanulmány szerint.

A vizsgált időszakban a gleccserek átlagosan 273 milliárd tonna jeget veszítettek évente. A Zürichi Egyetemen elvégzett kutatást vezető Michael Zemp elmondta: ez a mennyiség egyenlő a Föld teljes népességének 30 éves vízfogyasztásával.

A vizsgálathoz a világ számos pontjáról több százan járultak hozzá különböző típusú, helyszíni mérésekből származó adatokkal. A kutatók megállapították, hogy 2010 óta a gleccserek átlagosan teljes térfogatuk mintegy 5 százalékát veszítették el. Közép-Európában ez az arány kiugróan magas, 39 százalék, míg az Antarktiszon és a szubantarktikus szigeteken csak 2 százalék volt. A 2012 és 2023 közötti időszakra eső jégveszteség 36 százalékkal volt több, mint a vizsgált periódus első felében.

A tengerszint emelkedése szempontjából az Antarktisz és az Északi-sarkvidék játssza a legfontosabb szerepet, mivel ott vannak a legnagyobb kiterjedésű gleccserek. Ugyanakkor a gleccserolvadás okozta tengerszint-emelkedés csaknem negyede Alaszkára vezethető vissza. A kutatás készítői felhívták a figyelmet arra is, hogy a tengerszint emelkedése mellett a gleccserolvadás következtében csökkennek az édesvízkészletek is.

A jelentésben azt valószínűsítik, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátása miatt a gleccserek visszaszorulásának tendenciája várhatóan az évszázad végéig fennmarad, sőt még tovább is gyorsulhat.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.17. csütörtök, 18:00
Porogi András
történész, a Toldy Ferenc Gimnázium igazgatója
Mélyvörösben zárt Amerika - Ütötték a papírokat a Fed elnökének szavai után

Mélyvörösben zárt Amerika - Ütötték a papírokat a Fed elnökének szavai után

Az ázsiai piacokon ma többnyire esést láttunk, miután a vártnál erősebb kínai GDP-adatot beárnyékolták az USA és Kína közti kereskedelmi feszültségek a vámok miatt. Ami az európai piacokat illeti, itt is negatív hangulatban indult a kereskedés, majd a Kína állítólagos tárgyalási hajlandóságával kapcsolatos hírek után némileg javulni kezdett a hangulat. A piacra a chipszektorból érkező hírek is nyomást helyeznek, az ASML rendelésállománya alulmúlta a várakozásokat, az Nvidia pedig az újabb amerikai exportkorlátozások miatt esik ma nagyot. Az amerikai piac a Fed elnökének, Jerome Powellnek a szavaira tovább zuhant este. Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Információ és jelentkezés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×