Csaknem 2000 éves leleteket találtak egy spanyolországi barlangban, amelyek a római jelenlét egyértelmű bizonyítékai - írja a Live Science cikke nyomán a 24.hu. A kutatók rejtélyes feliratokat és egy ókori pénzérmét is találtak a barlang mélyén.
A vizsgálat megállapította, hogy az érme a római korból, Claudius császár idejéből származik, aki Kr. u. 41 és 54 között uralkodott. A pénzt a mennyezet egyik repedésében találták. A régészek ezen kívül felfedeztek még 15, a sziklafalba karcolt feliratot is.
Az ősi szövegeket feltételezhetően az Ibériai-félsziget őslakosai vésték a barlang falába, a jelentésüket azonban még nem sikerült megfejteni.
A szakértők úgy vélik, a korabeli emberek egyfajta menedékként tekintettek a barlangra, használata pedig a római megszállás után is folytatódott - írják. A rómaiak is rituális célokra használhatták az üreget, körülbelül 200 méterre annak bejáratától.
A Cova de les Dones elnevezésű barlang több fontos régészeti leletet is adott már. Találtak itt vaskori kerámiákat és kőkori barlangrajzokat, valamint megtalálták a 24 ezer éve kihalt barlangi medve karomnyomait is.