eur:
403.49
usd:
385.72
bux:
88019.38
2025. február 22. szombat Gerzson
Abstract image of artificial intelligence robot generated program code.
Nyitókép: Getty Images / Yuichiro Chino

Kiderült, miért tarol a DeepSeek kínai mesterséges intelligencia

Megrendült a ChatGPT és más amerikai MI fejlesztők világelsősége, miután a héten berobbant a kínai DeepSeek, ami elvileg mindet tud, amit a riválisai, viszont az ára csak töredéke azokénak.

A kínai fejlesztők látványos előretörését a ChatGPT megalkotója, az OpenAI azzal magyarázza, hogy egyszerűen lekoppintották az amerikai program számos elemét – írja legújabb cikkében a BBC. A brit médiacég szerint a Microsoft vezetése máris vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogy vajon a kínaiak milyen, esetleg törvénytelen eszközökkel jutottak hozzá a ChatGPT műszaki megoldásaihoz.

Az OpenAI aggodalmait a Fehér Ház nemrég kinevezett „MI és kriptó cárja”, David Sacks is osztja. A Fox Newsnak nyilatkozva azt hangoztatta: a DeepSeek minden bizonnyal az OpenAI által kifejlesztett modelleket használta fel, majd azokat továbbfejlesztve sikerült jobbá válnia, mint az amerikai MI. Az angol szaknyelv ezt a módszert "tudásdesztillációnak" nevezi, ami arra utal, hogy a mások által létrehozott eredmények legfontosabb elemeit felhasználva fejleszt egy másik cég saját alkalmazást.

David Sacks állítása szerint cáfolhatatlan bizonyítékokkal rendelkezik arra vonatkozóan, hogy a DeepSeek látványos előretörése valójában az OpenAI modelljeiből "desztillált" megoldásoknak köszönhető. Mint mondta, a következő néhány hónapban az amerikai MI-fejlesztők szigorú intézkedéseket hoznak a kutatási eredményeik védelmére. Ez pedig David Sacks szerint gyorsan visszavetheti a kíniak további fejlesztéseit.

Washington már korábban is tett lépéseket az MI-kutatások védelmére, például szigorú engedélyezéshez kötötte azoknak a mikrochipeknek a kínai exportját, amelyek nemzetbiztonsági szempontból is fontosak lehetnek. Ez a nyakatekert megfogalmazás annyit jelent, hogy az USA mindent megtesz annak érdekében, hogy Kína ne juthasson hozzá katonai célokra is használható számítástechnikai eszközökhöz és programokhoz.

Az amerikai kormány egy másik tagja, az újonnan kinevezett kereskedelmi miniszter is bejelentette, hogy szigorúan ellenőrizni fogják a fejlett technológiák kínai exportját. Howard Lutnick a helyzetet egy olyan rozoga csónakhoz hasonlította, amelyen ha betömünk egy lyukat, szinte azonnal egy másik léken kezd beömleni a víz.

Naomi Haefner, a svájci St. Gallen-i Egyetem adjunktusa úgy vélte: az OpenAI bejelentése megmagyarázza, hogyan tudták a kínaiak a DeepSeek-et az amerikaiaknál sokkal olcsóbban és egyszerűbben létrehozni. "Vagyis nem igaz az az állítás, hogy a kínai mérnökök a nulláról indultak" – tette hozzá a svájci egyetem tanára. Egy másik szakértő, Crystal van Oosterom, az OpenOcean nevű kockázati tőkealap egyik vezetője is azon a véleményen van, hogy a kínaiak fejlesztései "erősen támaszkodnak az európai és az amerikai vállalatok, kutatóintézetek eredményeire."

A BBC azonban megjegyzi: mivel ezek többnyire nyilvánosan elérhető eredmények, nem lehet azt mondani, hogy a kínaiak törvénytelen módszerekkel használják fel mások kutatásait. Főleg, hogy a nagy, amerikai MI-cégeket is gyakorta vádolják azzal, hogy mások eredményeit is beépítik a saját munkájukba.

A kérdés azonban nemcsak erkölcsi, hanem erősen katonai jellegű is. Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára közölte: a Nemzetbiztonsági Tanács mérlegeli, vajon a DeepSeek-nek lehetnek-e hatásai az Egyesült Államok védelmi képességeire. Donald Trump pedig előzőleg arról beszélt, hogy a DeepSeek megjelenésének végre fel kellene ébresztenie az amerikai technológiai ipart.

Mindenesetre az Egyesült Államok haditengerészete megtiltotta tagjainak a DeepSeek használatát, mivel az „potenciális biztonsági és etikai kockázatokat jelent” – jelentette a CNBC.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.24. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Vlagyimir Putyin kegyeit keresi Donald Trump? Ez lehet a mélyben meghúzódó stratégia

Vlagyimir Putyin kegyeit keresi Donald Trump? Ez lehet a mélyben meghúzódó stratégia

Az elmúlt napok során rendkívüli események szemtanúi lehettünk az orosz-ukrán háború potenciális lezárását illetően. Habár eddig sem volt rózsás a kapcsolatuk, nem sokan mondták volna meg előre, hogy Donald Trump amerikai elnök ilyen élesen fogja kritizálni Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, miközben az amerikai külügyminiszter Szaúd-Arábiában ült tárgyalóasztalhoz orosz kollégájával, a Pentagon vezetője pedig arra figyelmeztette Európát, Amerika szeme immár végérvényesen a rendszerszintű riválisra, Kínára fog szegülni, nem az öreg kontinensre. De milyen logika állhat mindennek a hátterében? Egyesek a múltat látják visszaköszönni Trump ellentmondásos manőverezésében, pontosabban egy korábbi elnök külpolitikai stratégiáját – mely jelenkori alkalmazása azzal járna, hogy az Egyesült Államok kiengedje a karanténból és szorosabbra fűzze kapcsolatát Vlagyimir Putyin Oroszországával.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×