eur:
412.82
usd:
401.74
bux:
84878.97
2025. január 19. vasárnap Márió, Sára
Nyitókép: Pixabay

Ha Facebook nincs, semmi sincs - 3 millió posztot nyálazott át az NMHH

Platformizálódott a magyar kommunikációs tér, így napjainkban nehezen érvényesülhetnek azok a piaci vagy közéleti szereplők, amelyek nincsenek jelen a közösségi médiában - olvasható a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) megbízásából készült friss kutatásban.

A kutatás szerint - amelynek részleteit kedden közölték - a médiahatóság aktuális tanulmánya a 300 legnépszerűbb hazai Facebook-oldal mintegy hárommillió, 2021 és 2024 között született posztját vette górcső alá. Ezek közül a legtöbb lájkot és egyéb reakciót a sporthírek váltották ki, a legtöbb komment a politikai témájú bejegyzésekhez érkezett, míg a legtöbb megosztást a receptek érték el.

A legnépszerűbb posztok a mindennapi élethez kapcsolódó mémek, az életről és halálról szóló nagy bejelentések, a celebekről, sportolókról, zenészekről szóló hírek, a gyors és egyszerű receptek, a megható történetek, az idézetek és az ezoterikus tartalmak voltak.

A vizsgált időszakban a legtöbb, csaknem 3,9 millió megosztást a

"Wegera a kommunikátor" állatmentő oldal

érte el, ott található a legtöbbször, csaknem 39 ezerszer megosztott poszt is, míg a legtöbb, mintegy 55 millió reakciót a Nemzeti Sport Online bejegyzései váltották ki - írták.

Az, hány emberhez jut el egy-egy bejegyzés, a tanulmány szerint szorosan összefügg azzal, hogy egyébként milyen gyakran posztol az adott oldal: az online hírportálok felületei például jellemzően óránként több bejegyzést is közzétesznek, ezek azonban kevésbé mozgatják meg a felhasználókat, ezzel szemben a ritkábban, napi egy-két alkalommal posztoló közéleti személyiségek bejegyzései sokakat képesek megszólítani - áll a kutatásban.

Kiemelték: a Facebook kimondott és burkolt elvárásai egyaránt meghatározzák, hogy a tartalomgyártók mit, mikor és milyen mennyiségben állítanak elő.

A platform például kimondottan, szabályzatában lefektetve tiltja a felnőtttartalmak közzétételét, míg a burkolt elvárásait leginkább az algoritmusok preferenciái határozzák meg, ezek azonban csak gyakorlati úton tapasztalhatók.

A tartalomgyártóknak tehát muszáj a posztjaikat a Facebook elvárásaihoz és ízléséhez igazítaniuk, máskülönben láthatatlanná válhatnak a felhasználóknak - írták.

Úgy folytatták: az Európai Unió digitális szolgáltatásokról szóló rendelete (DSA) lehetővé teszi, hogy megértsük és finomhangoljuk, mit és hogyan mutat nekünk a platform. Lehetőségünk nyílt például néhány kattintással beállítani, hogy az algoritmikus válogatás helyett időrendi sorrendben lássuk a posztokat, csökkentve a kitettségünket a Facebook algoritmusainak.

Ennek ellenére a tartalomgyártóknak továbbra is érdemes figyelembe venniük a platform preferenciáit, hiszen a felhasználók nem álltak át tömegesen az időrendi sorba rendezett hírfolyamra - tették hozzá.

A gazdaság más területeihez hasonlóan a Facebookon is jellemző, hogy kevés szereplő visz sokat:

a vizsgált bejegyzések több mint felét a húsz legnépszerűbb oldal tette közzé.

A 300 vizsgált oldal legnagyobb része, 42 százaléka valamilyen közéleti személyiség felülete volt, ők a legsikeresebbek a felhasználók elérésében is: a húsz legtöbb interakciót produkáló oldalból tizenhét közéleti személyiségé volt.

Az onlineplatformok.hu oldalon elérhető tanulmány ismerteti a Facebook további hazai toplistáit is, egyben tartalmazza a rekordtartó oldalakra és posztokra vezető linkeket. A https://youtu.be/RCi6LzSFlLE linken elérhető videóban Németh Gábor Sándor, az NMHH online platformok főosztályának jogi szakértője beszél a témáról - közölte a hatóság.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Szakértő: általánossá válhat a rotációs futamrendezés az F1-ben, ami a Hungaroringet is érintheti

Szakértő: általánossá válhat a rotációs futamrendezés az F1-ben, ami a Hungaroringet is érintheti

Hosszabb távon is a Forma–1-es versenyhelyszínek között marad Belgium, de a rotáció miatt 2028-ban és 2030-ban sem rendeznek majd futamot Spában. Vámosi Péter, a Motorsport Online főszerkesztője az InfoRádióban elmondta: az üzleti érdekek és a további terjeszkedés miatt várhatóan egyre több európai nagydíj kerülhet ki a versenynaptárból, vagy csak kétévente rendezhetik meg.

Szakértő: trendi lett mentális betegnek lenni

TikTok-videók hatására a fiatalok csaknem fele diagnosztizálta magát egy nem létező, kitalált mentális betegséggel. Az NMHH kutatásában részt vevő középiskolások és egyetemisták 43 százaléka jutott arra, hogy ő is a VIDZ nevű betegségben szenved. A kutatók szerint mindez azt erősíti meg, hogy hajlamosak fenntartások nélkül valósként elfogadni az online térben eléjük táruló, bizonytalan eredetű információkat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.20. hétfő, 18:00
Egeresi Zoltán
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem munkatársa, Törökország-kutató
Egyedülálló felvételek mutatják be, mi zajlik Ukrajnában a háború árnyékában

Egyedülálló felvételek mutatják be, mi zajlik Ukrajnában a háború árnyékában

A Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál (BIDF) idén is számos filmet hoz el Magyarországra január 25-e és február 2-a között. Oroszország Ukrajna elleni inváziója már lassan három éve tart, így folyamatosan születnek a dokumentumfilmek az eseményekről. A fesztiválon ezekből több is megtekinthető lesz, az alábbiakban kettőt részletesebben is bemutatunk. Ugyancsak látható majd az Ellenméreg című film, amelynek főszereplője a többek között az Alekszej Navalnij néhai orosz ellenzéki vezető merénylőit leleplező bolgár újságíró, Hriszto Grozev, aki maga is Putyin célkeresztjébe került.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×