Az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja (CDC) folyamatosan figyelemmel kíséri a Francisella tularensis baktériumot: részben azért, mert az amerikai kormány az 1. szintű szelektív kórokozónak minősíti bioterrorizmusra való alkalmassága miatt, és azért is, mert még természetes úton történő terjedése esetén is halálos lehet kezelés nélkül - írja az Origo.
A tularémia halálozási aránya általában kevesebb mint 2 százalék, de a klinikai tünetektől és a fertőző törzstől függően magasabb is lehet – jegyezték meg a jelentés szerzői a ScienceAlert online tudományos portálnak. Hozzátették: a tularémia viszonylag ritkán fordul elő; a 47 amerikai államban a 2011-2022 közötti évtizedben 2462 esetet regisztráltak.
Egyre több nyúlláz esetet diagnosztizálnak
A 2462 tularémiás eset mindössze egy esetet jelent minden 200 ezredik emberre, ami 56 százalékkal magasabb előfordulási arányt jelent, mint a 2001-2010 közötti feljegyzések.
Ennek egy része valószínűleg az esetek nyilvántartási módjának javulásából ered: 2017-ben a CDC elkezdte felvenni a „valószínűsíthető esetek” közé azokat az eseteket, amelyekben az F. tularensis-t polimeráz láncreakcióval (PCR) mutatták ki, ami korábban csak azokat az eseteket foglalta magában, amikor egy személynek tünetei voltak, valamint néhány, a baktérium jelenlétére utaló molekuláris markert.
A tünetek mellett a baktérium mintáját is el kellett különíteni a fertőzött személy testéből,
de az eset megerősítéséhez a szérumvizsgálat során a kapcsolódó antitestek tömeges változása is elegendő.
A 2011-2022-es adatokban 984 megerősített-, és 1475 valószínűsíthető eset szerepelt. Ez az összes, utóbbinak minősített eset 60 százaléka hatalmas elmozdulást jelent a 2001-2010-es adatokhoz képest.