"Ötletem sem volt, mit vegyek a kilencéves kisöcsémnek" – mesélte a BBC újságírójának Josie Hughes. Mivel az Eastbourne-ben élő hölgy munkájában gyakran használ mesterséges intelligenciát, gondolt egyet, és az MI-hez fordult. A ChatGPT-vel közölte az öccse életkorát és azt, hogy szeret a szabadban játszani, sportolni. A gép ezek alapján azt ajánlotta, hogy vagy horgászbotot, vagy túlélő felszerelést adjon neki ajándékba, bár talán a legjobb egy slackline készlet lenne.
Ez a kötéltánchoz hasonló, extrém sport, amelynél azonban a kötél nincs annyira megfeszítve, sokkal rugalmasabb, így ugrálni is lehet rajta, mintha trambulin lenne. Persze csak akkor, ha valakinek megvan mindehhez a kellő ügyessége. A kötél egyébként lapos, akár egy heveder, így jól a talphoz simul. A brit médiacégnek nyilatkozó hölgy végül is ezt választotta az öccsének.
Hozzá hasonlóan egyre többen kérik a mesterséges intelligencia tanácsát ajándékvásárláskor.
Ez annyira felpörgött, hogy az Egyesült Államokban, a Black Friday idején, már az MI-hez érkező minden tizedik kérdés az vásárlással kapcsolatos. Dmitry Shevelenko, az amerikai Perplexity, egy mesterséges intelligencia által támogatott portál üzletági igazgatója azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy ha igazán használható válaszokat akarunk, akkor minél pontosabb paramétereket közöljünk az MI-vel.
Különben úgy járhatunk, mint a Londonban élő Polly Arrowsmith, aki meglehetősen fantáziátlan ötleteket kapott. A 60 éves nővérének keresett ajándékot, akiről az életkorán felül még annyit közölt, hogy stresszes a munkája, szeret sétálni és kedveli az illatgyertyákat. Erre a gép azt tanácsolta, hogy vegyen neki kiránduló táskát, naplót vagy olyan posztert, amin lelkesítő feliratok vannak. "Ha megfogadtam volna bármelyik tanácsot is, a nővérem azt hitte volna, hogy fogalmam sincs róla, ő milyen ember" – mondta a mesterséges intelligenciában csalódó nő.
"De akkor sem jártam jobban, amikor a 83 éves édesapámnak kerestem karácsonyi meglepetést, aki szintén szeret kirándulni.
Az MI, a paraméterek alapján, olyan ötletekkel állt elő, mint a személyre szabott sétabot, vagy az ebéd házhoz szállítás. Nyilván azt hihette, hogy az apám egy átlagos 83 éves, akinek már nehezére esik a mozgás. Pedig ő három túraklubnak is tagja, és a korát meghazudtolóan fürge" – tette hozzá.
Ellenben amikor a 47 éves élettársa számára keresett ajándékot, az MI igencsak hasznos javaslattal állt elő. Miután kiderült, a férfi imádja a műszaki kütyüket, a gép úgy gondolta, hogy egy zajszűrős fejhallgatónak örülne a legjobban. "Ez telitalálat volt, ennél jobbat nem is választhattam volna neki" – lelkendezett Polly Arrowsmith.
Sokan azt gondolják, hogy a gépi intelligencia segítségül hívásával az ajándékozás elveszti személyes varázsát, pedig éppen ennek ellenkezője igaz. Ezt már a KPMG könyvelő és üzleti tanácsadó cég londoni kirendeltségének kiskereskedelemmel foglalkozó részlegvezetője mondta a BBC-nek. Linda Ellet szerint az MI bevonása a vásárlásba
nagyon is hasonló ahhoz, mint amikor régen, az emberek az eladóktól kértek tanácsokat.
"Azelőtt, ha mondjuk szülinapi ajándékot akart valaki vásárolni, bement egy üzletbe, és elmondott néhány dolgot az eladónak arról, akinek örömöt szeretne szerezni. Az üzlet alkalmazottja pedig segített megtalálni a legmegfelelőbbet" – hangsúlyozta a KPMG munkatársa.
Lényegében ma is hasonló történik, csak most nem az eladótól, hanem a számítógéptől várunk ötleteket. A siker kulcsa is ugyanaz, mint ami régen volt. Minél több részletet árulunk el arról akinek az ajándékot szánjuk, illetve az érdeklődési köréről, annál nagyobb az esélye annak, hogy az MI tényleg hasznos ötlettel áll majd elő.
Ezzel kapcsolatban Dmitry Shevelenko is azt tanácsolta, hogy legyünk minél konkrétabbak. Ha például kávéfőzőt keresünk, akkor ne csak ennyit közöljünk a géppel, hanem azt, hogy mondjuk, ne legyen egy bizonyos összegnél drágább, és legyen benne kávédaráló is.