eur:
409.73
usd:
389.21
bux:
79096.82
2024. november 20. szerda Jolán
Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke a Tudomány Világfóruma (WSF) és a Science Expo sajtótájékoztatóján a Pesti Vigadóban 2024. november 20-án.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Kezdődik a World Science Forum: középpontban a tudomány és a politika kapcsolata

Budapest ad otthon szerdától szombatig a World Science Forumnak. A megnyitó előtt Freund Tamás, az MTA elnöke, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter és Gulyás Balázs, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat elnöke is arról beszélt, hogy mekkora szükség van a tudomány és a politika párbeszédére.

Elkezdődött Budapesten a World Science Forum (WSF - Tudomány világfóruma), amelynek témája idén a tudomány és a szakpolitika kapcsolata lesz a globális átalakulások idején. A 2003 óta kétévente megrendezett fórumra, amelynek négyévente ad otthont Budapest, több mint száz országból csaknem ötszáz tudós és tudománypolitikai döntéshozó érkezett.

A tudományos közösség, a társadalom, a politika és a gazdaság jövőjét meghatározó aktuális kérdéseket számba vevő világtalálkozón a résztvevő tudósok, szakpolitikai szakértők, nemzetközi tudományos szervezetek képviselői 19 plenáris és tematikus ülésen csaknem száz előadás keretében arról egyeztetnek majd, hogyan tudják elősegíteni a tudomány vívmányainak érvényesülését a szakpolitikai intézkedésekben.

Freund Tamás: új szövetséget kell létrehozni a tudósok és a döntéshozók között

Az idei World Science Forum fő témája a tudomány és a politika párbeszéde a globális változások közepette – mondta Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. Az esemény házigazdája és főszervezője kiemelte, hogy a kétirányú kommunikációról szeretnének beszélni a tudomány és a politika képviselői között, mert kezdettől fogva a World Science Forum az nem elsősorban tudományos eredmények megbeszéléséről szólt, hanem sokkal inkább arról, hogyan tudnák a világ döntéshozóinak figyelmét felhívni a globális problémákra, hogyan tudnák meggyőzni őket, hogy jobban támaszkodjanak a tudomány érvrendszerére.

"A mesterséges intelligenciának is köszönhetően felgyorsult a technológiai fejlődés, veszélyben a globális béke és biztonság, amik olyan kérdések, amelyek igen bölcs döntések sorát igénylik, aminek az egyik kulcsa a tudomány" – hangsúlyozta az MTA elnöke, és azt is jelezte, hogy a tudomány vethet gátat a közösségi médiában megjelenő az álhírek és az áltudományos eredményeknek terjedésének. "Új szövetséget kell létrehozni a tudósok és a döntéshozók között, illetve a tudomány és a társadalom között" – mondta, és arra is felhívta a figyelmet, hogy a döntéshozóknak támaszkodniuk kellene a tudomány eredményeire, a tudománynak pedig nem lenne szabad hezitálnia, ha megjelennek olyan világjelenségek, amikről azon nyomban informálni kell a döntéshozókat.

"Sokan támadják manapság a tudományt, részben azért, mert folyamatosan változik, ennek ellenére a tudománynál objektívebb, megbízhatóbb és az önkorrekcióra képesebb dolog nincs a világon" – fogalmazott a Magyar Tudományos Akadémia elnöke a World Science Forum nyitányán.

Hankó Balázs: az innovációban kiválók a magyarok

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter kijelentette, a kutatásban, az innovációban a magyarok kiválóak, ezt jelezte a tavalyi két Nobel-díjas kutató, de közölte, ehhez az is kell, hogy az elmúlt években megkétszerezték a kutatófejlesztők és a fiatal doktoranduszok számát, és háromszorozták a kutatási innovációra fordított összegeket, amely tavaly meghaladta az 1000 milliárd forintot. Hankó Balázs hozzátette, az innováló magyar vállalkozások 58 százalékkal hatékonyabbak más vállalkozásoknál, és magasabb bért fizetnek.

Az idei World Science Forumon a politika és a tudomány kapcsolata a téma, és a miniszter közölte, a magyar kormány elkötelezett, hogy az együttműködés sikeres legyen, és "kéz a kézben" tudnak a magyar kutatás megújításán dolgozni. A miniszter szerint ma jó magyar kutatónak lenni, hiszen a világ élvonalában vagyunk. A kormány elkötelezett abban, hogy a kutatóknak a következő években is előrelépést teremtsen – fogalmazott Hankó Balázs.

Gulyás Balázs: az ember a tudomány haszonélvezője

"A World Science Forum koncepciója arra alapul, hogy a tudományban részt vevők és a tudomány gyümölcseit élvezők egymásra találjanak, hiszen a kutatás soha semmilyen körülmények között nem csupán egy kíváncsiságon alapuló tevékenység, hanem egy olyan tevékenység, amelynek mindig vannak haszonélvezői. Ez maga az ember, az emberiség" – mondta Gulyás Balázs.

A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat elnöke szerint ennek nagyon sok összetevője van, részese az állam, a politika, a gazdaság és a média is, és a kutatóknak kötelessége és feladata minden olyan partnerrel, aki valamilyen módon kapcsolódik a tudomány műveléséhez, szót érteni, és a jövőt is együtt, közösen kell tervezniük.

"Ennek az egymásra találásnak, a feszítő kérdések megbeszélésének fóruma lesz a World Science Forum" – mondta Gulyás Balázs.

A szombatig tartó világfórum részeként rendezik meg a Science Expót a Szépművészeti Múzeumban november 21-23. között. Az interaktív kiállítás Magyarország vezető egyetemeinek, kutatóintézeteinek és a gazdasági szektor szereplőinek közös eredményeit mutatja be.

A szervezők tájékoztatása szerint a WSF2024 programja online követhető lesz a https://worldscienceforum.org linken.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tálas Péter: Putyin nagyon alacsonyra tette a nukleáris fegyverek bevetési küszöbét

Tálas Péter: Putyin nagyon alacsonyra tette a nukleáris fegyverek bevetési küszöbét

A nukleáris doktrína módosítása inkább csak a stratégiai kommunikáció része az orosz vezetés részéről, az eszkaláció most nem tűnik valószínűnek – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont John Lukacs Intézetének egyetemi docense. Hozzátette: ha a helyzet nukleáris konfliktussá fokozódna, abba belebukna a Putyin-rendszer, márpedig az orosz elnök abban érdekelt, hogy a jelenlegi rezsim minél tovább hatalmon maradhasson.

Titkosszolgálati jelentés: Oroszország vissza akarja szerezni az ellenőrzést Közép- és Kelet-Európa felett

A cseh Biztonsági Információs Szolgálat igazgatója közölte: az orosz titkosszolgálatok már most előkészítik a terepet ahhoz, hogy az ukrajnai háború lehetséges befejezése után megerősítsék Oroszország befolyását Csehországban. Michal Koudelka elutasította az orosz titkosszolgálatok képességeinek alábecsülését, szerinte a világ legjobbjai közé tartoznak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24 csoport alapító tulajdonosa
Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Miután megkapta az Egyesült Államoktók az engedélyt, Ukrajna rögtön lecsapott nagy hatótávolságú ATACMS-rakétákkal Oroszország Brjanszki területén, ahol egy lőszerraktárat ért támadás. Később nagy hatótávolságú drónokkal is támadás érte Oroszországot, ezúttal a Voronyezsi területet. Oroszország eközben megváltoztatta nukleáris doktrínáját, ami több ponton is kiterjesztette az atomfegyverek bevetésének lehetőségét. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz–ukrán háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×