A hajnali ébredés teljesen normálisnak tekinthető, sőt a többség többször is felébred éjszaka, legfeljebb nincs tudatában ennek. Alvásunk több ciklusra bontható, először általában egy könnyebb, éberebb rész kezdődik, amelyet aztán mélyebb alvási fázis követ. Ezután jön a gyors szemmozgás (REM) fázisa, amely aktívabb és nagy valószínűséggel ébredést okoz, hogy aztán megint elaludjunk – írja a 24.hu.
A folyamat nagyjából négy órát vesz igénybe, ami azt jelenti, ha este 11-kor alszunk el, 3 óra környékén térhetünk magunkhoz. Ideális esetben az alvás rövid megszakítása néhány pillanatig tart, de ha az ember elkezd gondolkozni, megnehezülhet a visszaalvás. Ez azt jelenti, hogy magát az ébredést nem a stressz idézi elő, viszont annak következtében az ébrenlét teljessé válhat.
Éjjel ráadásul általában sokkal kevésbé racionálisan gondolkozunk, mint napközben. A szakemberek azt javasolják, hogy a légzésre vagy az érzékszervekre való összpontosítás segít elcsendesíteni az elmét, csökkenteni az aggodalomroham kialakulásának esélyét.