eur:
411.09
usd:
392.28
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Legendary and mysterious forest. Montagne bourbonnaise. Allier (03). Auvergne. France.
Nyitókép: Guillaume Temin/Getty Images

Egy egész országnyi erdő tűnt el a Földről

Lettország méterű erdőség tűnt el a föld színéről 2023-ban a világszerte folyó erdőpusztítás miatt - figyelmeztetettek kedden közzétett jelentésükben kutatószervezetek és civil társadalmi csoportok.

Az erdők globális állapotáról alapos kutatások és szakértői értékelések alapján évente készülő helyzetértékelő jelentés rámutatott, hogy a globális erdőirtás 45 százalékkal haladta meg azt a szintet, amely a nemzetközi célok eléréséhez szükséges lenne, s így a világ messze le van maradva attól a vállalástól, hogy 2030-ra megfeleződjék az erdőirtás mértéke.

Az ENSZ 2021-ben Glasgow-ban megrendezett klímaváltozással foglalkozó konferenciáján több mint 140 ország tett rá ígéretet, hogy véget vet az erdőpusztításnak. Ám a legújabb adatok azt mutatják, hogy csupán a tavalyi évben 6,37 millió hektárnyi erdő tűnt el, ami számottevő lemaradást mutat a célok elérésében.

A jelentés szerint tavaly az erdőirtások csaknem 96 százaléka a trópusi régiókban történt. Afrikában, Ázsiában, Latin-Amerikában és a karibi térségben az erdők eltűnésének fő okai között sorolták fel az erdőtüzek mellett a mezőgazdaságot, az útépítést és a kereskedelmi célú fakitermelést. Az erdőpusztulás visszaszorításával kapcsolatos 2023-as célt egyedül a szigetországok alkotta Óceánia teljesítette.

Ivan Palmegiani, a Climate Focus elnevezésű, klímaváltozás ellen és a fenntartható fejlődésért küzdő szervezet munkatársa, a jelentés egyik vezető szerzője ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ezen a tendencián lehet változtatni, és hozzátette, hogy az iparosodott országoknak át kell gondolniuk túlzott fogyasztásukat, és támogatniuk kell az erdőkben gazdag országokat természetvédelmi erőfeszítéseikben.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Brutális bírságot kaphat a nyakába az Amazon

Brutális bírságot kaphat a nyakába az Amazon

Az Európai Unió várhatóan jövőre vizsgálatot indít az Amazon ellen, hogy megállapítsa, előnyben részesíti-e saját márkás termékeit online piacterén. A vizsgálat az EU új, digitális piacokról szóló törvénye (DMA) alapján zajlik majd, amely a nagy technológiai cégek hatalmának korlátozását célozza. Az amerikai óriáscég akár globális éves forgalmának 10%-át kitevő bírságra is számíthat, ha bűnösnek találják a szabályok megsértésében, írja a Reuters.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×