eur:
411.25
usd:
392.1
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Thermometer Sun 40 Degres. Hot summer day. High Summer temperatures
Nyitókép: Getty Images

Mióta mérik, soha nem volt ilyen meleg nyarunk

Áttekintette az 1901 óta keletkezett adatokat a Hungaromet.

Az idei nyár volt a legmelegebb a mérések kezdete, 1901 óta, az évszak középhőmérséklete országos átlagban 2,7 Celsius-fokkal haladta meg az 1991-2020 közötti évek átlagát - közölte a HungaroMet Zrt. csütörtökön a Facebook-oldalán.

Méréseik adatait elemezve azt írták, a nyár középhőmérséklete országosan 23,5 Celsius-fok volt, 2,7 fokkal magasabb az 1991-2020-as évek 20,8 fokos átlagánál. A nyári középhőmérséklet 0,76 fokkal haladta meg az eddigi legmelegebb, 2022-es nyár hőmérsékletét.

Mindhárom hónap melegebb volt az átlagosnál: a június 1,8 fokkal, a július 3,0 fokkal, míg az augusztus 3,4 fokkal haladta meg az 1991-2020-as évek átlagát. A június az ötödik, az augusztus a második legmelegebb lett, míg a július a legforróbb volt a 20. század eleje óta.

A július és az augusztus egyformán meleg volt 24,53 Celsius-fokos középhőmérséklettel, aminél csak az 1992-es augusztusa volt forróbb 1901 óta, akkor ez 24,54 Celsius-foknak adódott.

A nyár középhőmérséklete az ország legnagyobb részén, síkvidéken 23-25 fok között alakult, de a Dél-Alföldön többfelé a 25 fokot is meghaladta, míg 20 fok alatti értékek csak az Északi-középhegyég magasabb hegyein fordultak elő.

Az elemzés szerint az évszak csapadékösszege az előzetes adatok alapján országos átlagban 130,1 milliméter volt, ami az 1991-2020 közötti évek 203,1 milliméteres átlagának csupán 64 százaléka. A júniusi csapadék még 15 százalékkal meghaladta az átlagot, majd a július 69 százalékkal, az augusztus 58 százalékkal elmaradt a szokásostól.

Országos átlagban a július a hetedik, az augusztus a kilencedik legszárazabb volt a 20. század eleje óta. A július-augusztusi kéthavi csapadékösszeg országosan mindössze 47,2 milliméter volt, aminél kisebb érték csak 1992. július-augusztusban fordult elő, amikor 46,0 millimétert regisztráltak, viszont idén a két hónap átlaghőmérséklete 1,5 fokkal magasabb volt, mint 1992-ben, ami súlyosabb aszályt eredményezett.

A legcsapadékosabb területek az északi országrészben, valamint az Észak-Dunántúlon voltak, helyenként 200 millimétert meghaladó csapadékkal, aminek a jelentős része még júniusban hullott. A Dunántúl keleti részén és az Alföld déli felén nagy területen 100 milliméter alatt maradt az évszak csapadékösszege, és néhány állomáson a 60 millimétert sem érte el. A Dél-Dunántúlon és a Duna-Tisza közén kisebb körzetekben a 2024-es nyár a legszárazabb nyár volt 1901 óta.

A meteorológiai szolgálat az idei nyár rekordjairól közölte, hogy a legmagasabb nappali hőmérsékletet július 16-án Kelebián mérték, 41,6 fokot, a nyár legalacsonyabb hőmérsékletét pedig Zabarban június 15-én, 5,7 fokot.

Nyáron a legtöbb csapadékot, 293,1 milliméret a Bükkben, Jávorkúton regisztrálták, a legkevesebbet - 50,8 milliméternyit - Békéssámsonon.

Egy nap alatt a legtöbb csapadék Tiszabercelen esett: június 22-én 127,2 milliméternyi.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Elindult Oroszország megtorlása: interkontinentális ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Elindult Oroszország megtorlása: interkontinentális ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-et ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×