eur:
411.29
usd:
392.44
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Unsplash

Az állatlaboratóriumok felelőtlensége súlyos egészségügyi következményekkel járhat

Ausztrál és új-zélandi kutatók egy friss tanulmányban bemutatták, milyen hatása lehet annak, hogy az állatkísérleteket lebonyolító laboratóriumokban ellenőrizetlenül kezelik az állatoknak sokszor indokolatlanul adagolt antibiotikumokat.

Az Ausztráliában és Új-Zélandon végzett felmérés során 95 laboratóriumot vizsgáltak meg, amelyek 71 százalékában rutinszerűen alkalmaztak antimikrobiális szereket - írja a The Guardian cikke nyomán a Portfolio. Elterjedt gyakorlatok közé tartozik a rágcsálók ivóvizébe történő antibiotikum-adagolás.

A vizsgálatok szerint a laborokban a gyógyszerrel szennyezett ételt és vizet sokszor nem megfelelő módon ártalmatlanítják.

Mint írják, a Plos One folyóiratban megjelent tanulmány szerint ezek az átgondolatlan gyakorlatok tovább erősíthetik a már jelenleg is világszerte egészségügyi gondokat okozó antibiotikum-rezisztenciát. Ennek az az oka, hogy a betegségek ellen bevetett antibiotikumok nem maradnak örökké hatékonyak a kórokozók ellen, azok ugyanis folyamatosan alkalmazkodnak a gyógyszerekhez, így újabb és újabb készítményekre van szükség.

A tanulmány szerzője, Rebecca Wilcox szerint az állatlaboratóriumok szigorú hatósági ellenőrzés nélkül jutnak antibiotikumokhoz, és olyan esetekben is alkalmazzák azokat, amikor az nem lenne indokolt.

A kutatás rávilágít arra is, hogy a létesítmények 81 százaléka a rágcsálók gyógyszeres vizét kezeletlenül a lefolyóba önti.

A kutató szerint ez az eljárás aggodalomra adhat okot, ugyanis a szennyvízzel a környezetbe jutó antibiotikumok tovább fokozhatják a kórokozók ellenállóképességét.

Az Ausztrál Nemzeti Egyetem munkatársa, Sanjaya Senanayake kiemelte, hogy 2050-re a becsült adatok szerint évente 10 millió haláleset lesz köthető az antimikrobiális rezisztenciához, ez pedig a rák okozta halálesetek számát is meghaladja. A tanulmány szerzői azt remélik, hogy eredményeik tudatosságra ösztönzik a kutatókat és a döntéshozókat az antibiotikumok felelősebb használata terén.

Címlapról ajánljuk
Mészáros Melinda a bérmegállapodásról: nagyon kemény tárgyalásokon értük el az eredeti célunkat

Mészáros Melinda a bérmegállapodásról: nagyon kemény tárgyalásokon értük el az eredeti célunkat

Megszületett a bérmegállapodás a versenyszféra és a kormány Állandó Konzultációs Fórumán, három évre szólóan. Kiderült, mennyivel emelkedik a következő három évben a minimálbér és 2025-ben a garantált bérminimum. Lesznek azonban olyan esetek, amikor újratárgyalásra lesz szükség.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-et ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×