eur:
410.61
usd:
394.1
bux:
85643.97
2025. január 22. szerda Artúr, Vince
Bemutattták a BME új kutatórakétáját
Nyitókép: Forrás: BME Suborbitals / Orion Űrnemzedék Alapítvány

Vadonatúj magyar kutatórakétát lőhetnek még ki az idén

A Prometheus névre hallgató kutatórakéta az eddigieknél sokkal nagyobb teljesítménnyel rendelkezik, és akár három kilogramm hasznos terhet is fel tud vinni kilencezer méter magasságig.

"Prometheus névre kereszteltük az újgenerációs kutatórakétánkat, amellyel az a célunk, hogy ismét nemzetközi versenyeken tudjuk mind hazánkat, mind pedig egyetemünket képviselni" – mondta az InfoRádióban Hafner Zoltán, a BME Suborbitals versenycsapat elnöke. Elmondta, hogy az idáig vezető út hosszú volt és nehézkes.

Több korábbi fejlesztésük is volt, amelyekkel tudták kisebb-nagyobb versenyeken képviselni Magyarországot, ám ezek a korábbi verziók hosszú távon nem bizonyultak fenntarthatónak. Éppen ezért kialakítottak egy olyan moduláris szemléletet, amellyel hosszú évekre meg tudták alapozni az új projektek igényeit, ez lett lényegében a Prometheus

Az új rakéta képességeiről Hafner Zoltán azt mondta,

a küldetéshez lehet konfigurálni annak megfelelően, hogy mi a repülés célja.

Elmondása szerint az a csapat célkitűzése, hogy három kilogramm hasznos terhet tudjon szállítani kilencezer méteres magasságig. Ezek tudományos kísérletek, melyeket egy kocka alakú tárolóban helyeznek a rakétába. Hozzátette, nekik is van saját fejlesztésük, amit mikrobiológiai kísérlettől a mesterséges intelligencia alapú hibapredikcióig sok mindenhez lehet használni. Továbbá egyeztetés alatt vannak nemzetközi és hazai kollaborációk is, melyek során más tudományos szervezetek kísérleteit fogják ők felbocsátani.

A versenycsapat elnöke elárulta, a Prometheus első tesztrepülése április második felében lesz, szűkebb körben,

az első éles bevetésre pedig októberben kerül sor Portugáliában,

amikor az European Rocketry Challenge-en mérik össze tudásukat más neves európai versenycsapatokkal.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Salát Gergely: fordulat jön az amerikai–kínai kereskedelmi háborúban, de nem lesz győztese

Salát Gergely: fordulat jön az amerikai–kínai kereskedelmi háborúban, de nem lesz győztese

Donald Trump második elnöksége alatt tovább fokozódhat a Kínával szembeni kereskedelmi háború. Az amerikaiak több eszközzel is élhetnek, a büntetővámoktól kezdve a technológiai embargó kiterjesztésén át a kínai befektetések korlátozásáig – mondta az InfoRádióban a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.23. csütörtök, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menetelnek az amerikai tőzsdék, a Nasdaq kilőtt

Menetelnek az amerikai tőzsdék, a Nasdaq kilőtt

Pozitív hangulatban telt az elmúlt napok kereskedése a részvénypiacokon, jótékonyan hatott a piacra, hogy a kötvényhozamok mérséklődni kezdtek, a dollár pedig korrigált a korábbi jelentős erősödés után. Kaptak továbbá egy nagy lökést tegnap az AI-papírok, miután Donald Trump egy 500 milliárd dolláros mesterséges intelligencia beruházást jelentett be. Ráadásul úgy tűnik, hogy Donald Trump korábbi kereskedelempolitikai lépései mérsékeltebbek lehetnek, mint korábban a piac várta - az általános hangulatot ez is támogatja. Ma reggel viszont vegyes mozgásokat lehetett látni Ázsiában, főleg a kínai piacok teljesítettek gyengén arra a hírre reagálva, hogy Donald Trump 10 százalékos vámot vetne ki a kínai árukra, akár már február elsejétől. Európában ehhez képest folytatódik a pozitív momentum, a német tőzsde új csúcsot döntött ma. Itthon a 4iG a nap sztárja, hiszen a cég részvényárfolyama 2019 után ma először döntött történelmi csúcsot. Mindeközben az amerikai tőzsdéken ma is folytatódik az emelkedés, a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre, valamint Donald Trump esetleges újabb bejelentéseire figyelnek. Érdemes kiemelni a Netflixet, ugyanis a cég árfolyama a vártnál erősebb negyedéves számok közzétételét követően több mint 12 százalékos pluszban is volt már szerdán.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×