eur:
411.19
usd:
394.46
bux:
0
2024. december 27. péntek János
Nyitókép: Forrás: nasa.gov / Ge-Cheng Zha

Napelemes, önjáró repülőgép mehet a Marsra

A NASA lát lehetőséget a szolár-meghajtású repülőben, ami a Napból nyert energiával 16 ezer kilométert is repülne évente a vörös bolygó körül.

A NASA marsi helikoptere volt az első olyan ember alkotta eszköz, ami repült egy idege bolygó felszínén, csakhogy január 18-án eltört a propellere, így használhatatlanná vált - írja a HVG. Ez azonban azt jelenti, hogy egy új ötlet fokozottan érdekessé vált a kutatóintézet számára.

Mint azt a lap leírja, az Egyesült Államok űrhivatalának van egy támogatási rendszere, a NASA Innovative Advanced Concept (NIAC), amelyben az univerzum és a Naprendszer alaposabb megismeréséhez hozzásegítő ötletek gazdáinak biztosít kisebb-nagyobb mértékű finanszírozást. A többkörös rendszer első fordulójában csak kisebb összeget kapnak a pályázók, hogy abból megmutathassák, hogyan valósítanák meg elképzelésüket.

Ezen a pályázaton nyert támogatást (több másikkal együtt) a Coflow Jet nevű amerikai cég egyik mérnöke, Ge-Cheng Zha is. A Mars Aerial and Ground Intelligent Explorer (MAGGIE) nevű szerkezet az, amely szó szerint túlszárnyalhatná az Ingenuity sikerét.

A MAGGIE egy kettős merev szárnyú repülőgép, ami napenergiát hasznosítva körözne a bolygó felszíne felett.

A marsi helikopter összesen 11 kilométert tett meg, mielőtt használhatatlanná vált, a nyertes mérnök azonban úgy számol, hogy alkotása minden egyes marsi évben megtenne 16 ezer kilométert - feltéve, ha nem éri baleset, például nem találja el egy meteor.

A repülő műszerrel a Mars mágneses mezőit tanulmányoznák a tudósok, hogy feltárhassák a bolygómag működését. Ezen felül vizsgálná a metánkibocsátást és feltérképezné a felszín alatti jeget.

Címlapról ajánljuk
Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

A magyar színház- és filmművészet megkerülhetetlen alakja, és bár mostanában csak ritkán tűnik fel a vásznon, de mégis jelen van. Azt mondja, akik kíváncsiak rá, megtalálják, de tanítani nem akar, csak beszélgetni. Cserhalmi György szerint egy időtálló alkotás és a szakmai párbeszéd legfőbb építőköve egyaránt a kölcsönös bizalom. Úgy véli, a színművészeknek a színház az anyukájuk, a film pedig a mostoha papájuk, aki „hol kedves, hol nem”.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×