eur:
402.03
usd:
347.64
bux:
0
2025. június 17. kedd Alida, Laura
Nyitókép: Forrás: nasa.gov / Ge-Cheng Zha

Napelemes, önjáró repülőgép mehet a Marsra

A NASA lát lehetőséget a szolár-meghajtású repülőben, ami a Napból nyert energiával 16 ezer kilométert is repülne évente a vörös bolygó körül.

A NASA marsi helikoptere volt az első olyan ember alkotta eszköz, ami repült egy idege bolygó felszínén, csakhogy január 18-án eltört a propellere, így használhatatlanná vált - írja a HVG. Ez azonban azt jelenti, hogy egy új ötlet fokozottan érdekessé vált a kutatóintézet számára.

Mint azt a lap leírja, az Egyesült Államok űrhivatalának van egy támogatási rendszere, a NASA Innovative Advanced Concept (NIAC), amelyben az univerzum és a Naprendszer alaposabb megismeréséhez hozzásegítő ötletek gazdáinak biztosít kisebb-nagyobb mértékű finanszírozást. A többkörös rendszer első fordulójában csak kisebb összeget kapnak a pályázók, hogy abból megmutathassák, hogyan valósítanák meg elképzelésüket.

Ezen a pályázaton nyert támogatást (több másikkal együtt) a Coflow Jet nevű amerikai cég egyik mérnöke, Ge-Cheng Zha is. A Mars Aerial and Ground Intelligent Explorer (MAGGIE) nevű szerkezet az, amely szó szerint túlszárnyalhatná az Ingenuity sikerét.

A MAGGIE egy kettős merev szárnyú repülőgép, ami napenergiát hasznosítva körözne a bolygó felszíne felett.

A marsi helikopter összesen 11 kilométert tett meg, mielőtt használhatatlanná vált, a nyertes mérnök azonban úgy számol, hogy alkotása minden egyes marsi évben megtenne 16 ezer kilométert - feltéve, ha nem éri baleset, például nem találja el egy meteor.

A repülő műszerrel a Mars mágneses mezőit tanulmányoznák a tudósok, hogy feltárhassák a bolygómag működését. Ezen felül vizsgálná a metánkibocsátást és feltérképezné a felszín alatti jeget.

Címlapról ajánljuk
Nem akartam emlékezni, az nekem nem segített – először és utoljára szólal meg a magyar Gulag túlélője

Nem akartam emlékezni, az nekem nem segített – először és utoljára szólal meg a magyar Gulag túlélője

Megtaláltuk a magyar Gulagnak nevezett internálótábor utolsó ismert túlélőjét. Az 1929-ben született Szabó Zoltán megjárta az Andrássy út 60-at, 1950 és 1953 között pedig több internálótáborban – Kistarcsán, Isaszegen, Bernátkúton, Tiszalökön és Recsken – is raboskodott. A 96 éves férfi 72 évig a legközelebbi családtagjain kívül senkinek sem beszélt a vele történtekről, még a szakirodalom és az emlékhelyet működtető Recski Szövetség sem tudott a létezéséről. Az InfoRádióval kivételt tett, viszont leszögezte, hogy hosszú életében először és utoljára hajlandó megszólalni ebben a témában, és a lakhelyét is titokban akarja tartani. Mint kiderül, ez az emlékeivel is így volt.

Csicsmann László: ellentétes az USA érdekeivel, hogy katonai úton rezsimváltást érjen el Iránban

Az Egyesült Államoknak nem érdeke belesodródni az Izrael és Irán között kialakult fegyveres konfliktusba, Donald Trump inkább Amerika gazdasági érdekeit tartja szem előtt – mondta az InfoRádióban a Közel-Kelet-szakértő.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.17. kedd, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. június 17. 07:34
×
×
×
×