eur:
411.23
usd:
392.86
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
régészet ásatás
Nyitókép: microgen/Getty Images

Meglepő hír érkezett a "harmadik pólusról"

A Tibeti-fennsík - vagy ahogy emlegetik, "a világ teteje" és "a harmadik pólus" - a korábban véltnél mintegy tízezer évvel régebben, már 50 ezer évvel ezelőtt lakott volt - állapították meg a régészek egy őskori barlangi ásatáson talált leletek elemzése alapján.

A Kínai Tudományos Akadémiához tartozó Hszincsangi Kulturális Örökségvédelmi Regionális Intézet és a Gerinces Paleontológiai és Paleoantropológiai Intézet (IVPP) hat évig végzett ásatásokat a Ngari prefektúrabeli Melong Tagphug barlangban, a kínai Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen.

A régészek több mint tízezer kulturális relikviát, köveket, csontokat, edényeket, bronztárgyakat és növénymaradványokat találtak a paleolitikumtól a korai fémkorszakig terjedő időszakból a barlang mintegy ezer négyzetméternyi területén, 4700 méteres tengerszint feletti magasságban.

Csang Hsziao-ling, az IVPP tudósa elmondta, hogy a legrégebbi kulturális emlékek több mint 53 ezer évesek, de akár 80 ezer évesek is lehetnek.

A barlang belsejében függőleges csíkokat és vörössel festett emberi alakokat ábrázoló sziklafestmények találhatók.

A tanulmány szerint a barlang a kedvezőtlen éghajlati körülmények vagy barlangomlások miatt néptelenedett el, mielőtt a későbbiekben ismét lakottá vált. A barlangban több korszakból származó kulturális maradványokat fedeztek fel, amelyek igazolják, hogy az ősemberek a nagy magasságokban is éltek, és adalékokkal szolgálnak a korabeli emberek vándorlási szokásairól és társadalmi szervezeti formáikról.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×