eur:
401.73
usd:
383.84
bux:
87505.22
2025. február 24. hétfő Mátyás
Nyitókép: bme.hu

Jelet fogtak az űrből az SZTE kutatói

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói észlelték elsőként Magyarországon az MRC-100 projekt során fejlesztett, új hazai kisműholdról érkező jeleket - jelentette be a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága.

A SZTE önálló kísérletekkel csatlakozott a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) új kisműholdja, az MRC-100 projektjéhez. A jövőre százéves Műegyetemi Rádió Club tiszteletére elnevezett űreszközt egy Falcon 9-es rakéta emelte az űrbe, a kisműhold csütörtökön állt pályára.

A szegedi egyetemen tavaly vetődött fel a műholdról érkező jeleket vevő állomás kialakításának ötlete. Kiss Ádám, az SZTE PhD-hallgatója, a diákmodul projektvezetője kifejtette, a különböző környezeti zavarok megnehezíthetik a rádiós vételt. Ez azt eredményezi, hogy ugyanazzal a berendezéssel sokkal kevesebb adatot sikerül letölteni a műholdról. Ezért a vevőegység lehetséges helyeit spektrumanalizátorral vizsgálták, és végül az SZTE Biológia Intézet tetejét választották ki.

A Csiha Zrt. támogatásával kialakított vevőegység két egymásra merőleges antennából áll, az ezeket tartó keresztárbócot két motor mozgatja: az egyik a horizonton körbe, míg a másik elemeli az antennákat a vízszintes állásból. A jelek ezt követően szűrőkön és erősítőkön keresztül egy digitalizáló egységbe érkeznek, ahol egy erre a célra programozott kártyaszámítógép feldolgozza és rögzíti azokat.

Az SZTE-s kísérletek hőmérsékleti, időzítési és műszerprecizitási adatokat szolgáltatnak, de számos egyéb kísérlet is megtalálható a műholdon. Ezeket csomagokban küldik le, és központi adatbázisban tárolják. A BME korábbi műholdaknál is használt ötlete alapján a rádióamatőr közösség, illetve a csatlakozni vágyók szabadon vehetik az adatcsomagokat, egy program segítségével továbbíthatják a BME szervereire.

A később az SZTE-s fejlesztésű, kutatási célú magaslégköri ballonok követésében is fontos szerepet játszhat a műholdas projekt és az általa szolgáltatott adatok – áll a közleményben.

Címlapról ajánljuk
Ez Európa legnagyobb adócsökkentési programja - Orbán Viktor beszéde nyitja a tavaszi ülésszakot
cikkünk frissül

"Ez Európa legnagyobb adócsökkentési programja" - Orbán Viktor beszéde nyitja a tavaszi ülésszakot

Véget ért a téli szünet az Országgyűlésben, a hétfői napon 13 órára meghirdették az első parlamenti ülést 2025-ben, amely a miniszterelnök napirend előtti felszólalásával kezdődik. Erre a pártok reagálhatnak, majd a kormányfőt megilleti a viszonválasz lehetősége - tartson velünk!
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.24. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Németország választott – Friedrich Merz lesz a következő kancellár, kétpárti koalíció jöhet

Németország választott – Friedrich Merz lesz a következő kancellár, kétpárti koalíció jöhet

Németországban megtartották az előrehozott országos parlamenti választásokat, miután tavaly novemberben megbukott Olaf Scholz kormánya. A nem végleges adatok szerint a CDU/CSU sima győzelmet aratott, így Friedrich Merz lehet Németország új kancellárja. Merz győzelmet hirdetett, Olaf Scholz kancellár pedig elismerte vereségét, miután pártja, az SPD csak harmadik helyen végzett. Mivel a két legkisebb párt, az FDP és a BSW nem jutott be a Bundestagba, a CDU/CSU-nak és az SPD-nek megvan az esélye arra, hogy kétpárti koalíciót hozzanak létre. A szélsőjobboldali AfD történelmi győzelmet ünnepelhet: 20,8 százalékos eredménnyel másodikok lettek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. február 24. 05:16
×
×
×
×