A fűszerespolcon sorakozó üvegcséktől kellene a legjobban tartanunk egy amerikai kutatás szerint: a keresztszennyeződések melegágyai a főzés közben nap mint nap használt ételízesítők. Míg más felületek az idő mindössze 20 százalékában tekinthetők szennyezettnek, a fűszeres üvegcsék az idő 50 százalékában hordoznak valamiféle szennyeződést – írja a Sky News.
A kutatásban úgy figyelték meg a folyamatot, hogy a résztvevőket pulykahúsból készült fasírt és saláta elkészítésére kérték fel. Az önkénteseknek nem mondták el, hogy élelmiszer-higiéniai szempontból figyelik őket, egészen addig, míg el nem készítették az ételt. A felhasznált pulykahúshoz a könnyen nyomon követhető MS2 bakteriofágot adtak hozzá, ez segített megtalálni, mi szennyeződik legjobban. Főzés után a késeket, vágódeszkákat, csaptelepeket, szivacsokat megvizsgálva jutottak arra, hogy ötödük, azaz 20 százalékuk felületén található meg az MS2.
A fűszeres üvegcséknél ugyanakkor 48 százalékos volt az arány, ami a kutatókat is meglepte.
A tanulmány társszerzője Donald Schaffner, a Rutgers Egyetem élelmiszer-tudományi tanszékének professzora szerint a keresztszennyeződéssel kapcsolatos kutatások többsége eddig a vágódeszkákra és a csapokra koncentrált, és elhanyagolta a főzés során megérintett egyéb dolgokat, például a fűszertartályokat és az eszközöket.
A fűszeres dobozokkal kapcsolatosan eddig a keresztszennyeződésekről nem esett szó, de a kutatás fontos üzenetet hordoz mindenki számára, aki főz. A legszennyezettebbeknek a fűszeres dobozok után a vágódeszkák, illetve a szemetes fedele bizonyult, míg a csaptelepek voltak a legkevésbé érintettek.