Infostart.hu
eur:
363.38
usd:
314.62
bux:
148632.55
2026. augusztus 10. hétfő Lőrinc
Nyitókép: Pexels.com

Robot (is) műt most már Pécsett

Az országban elsőként végeztek fül-orr-gégészeti beavatkozásokat, távolítottak el azok során jóindulatú elváltozásokat robot segítségével.

Az országban elsőként végeztek fül-orr-gégészeti beavatkozásokat, távolítottak el azok során jóindulatú elváltozásokat robot segítségével a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjában - közölte a baranyai felsőoktatási intézmény.

A tájékoztatás szerint a DaVinci Xi nevű, közelmúltban beszerzett sebészeti robottal a száj és garat korai daganatainak ellátása válik lehetővé, elkerülve a hagyományos műtétek okozta nagyfokú roncsolást. Ezt követően a betegek jobb életminőséggel, kisebb fájdalommal és gyorsabb felépüléssel számolhatnak - írták.

Papp András, a PTE KK Robotsebészeti Munkacsoportjának vezetője a tájékoztatáshoz mellékelt videofelvételen közölte: a műtétek érdekessége, hogy jelenleg Magyarországon elsőként műtött konzolsebészként robottal női orvos.

Somogyvári Krisztina fül-orr-gégész, klinikai onkológus szakorvos közölte: komoly felkészülési folyamat előzte meg a két beteget érintő operációkat, amelyek során mandulaműtétek keretében jóindulatú elváltozásokat távolítottak el.

Mint mondta, a robottal korai stádiumú fül-orr-gégészeti, fej-nyaki daganatokat, szájgarati, algarati és a gége felső részén elhelyezkedő elváltozásokat tudnak eltávolítani.

A gép pedig különösen alkalmas a szájgarati, korai stádiumú daganatok eltávolítására. Korábban ez utóbbiakat csak radikális, az életminőséget rontó műtétekkel lehetett elérni - fűzte hozzá.

Az első műtéteket Lőrincz Balázs Bendegúz nemzetközileg elismert fül-orr-gégész, a frankfurti fej-nyaksebészeti klinika vezetője segítette.

A tájékoztatás szerint a robotsebészetin munkacsoport a tavaly ősztől üzemelő dupla konzolos DaVinci Xi robot segítségével már több sebészeti, urológiai, nőgyógyászati és mellkassebészeti műtét elvégzésén van túl.

Tavaly decemberben - az akkori közlés szerint az országban szintén elsőként - végeztek mellkassebészeti beavatkozást az új robot segítségével pécsi klinikán.

Az intézmény tavaly szeptember végén közleményben jelentette be, hogy egy 3,8 milliárd forint európai uniós támogatási összegű projekt egyik kiemelt tartalmi elemeként adták át az első vidéki robotsebészeti eszközt a pécsi klinikán.

A sebészeti robottal azok az orvosok végezhetnek el beavatkozásokat, akik nemzetközi robotsebészeti szakvizsgán szereztek korábban képesítést - közölte akkor az egyetem.

Címlapról ajánljuk
Egyre nagyobb az AfD árnyéka – szakértő a német belpolitikai „válságról”

Egyre nagyobb az AfD árnyéka – szakértő a német belpolitikai „válságról”

A CDU/CSU Bundestag-frakcióvezető meggondolatlan lépése miatt kénytelen volt átalakítani a szövetségi kormányát Friedrich Merz kancellár. Közben az őszi tartományi parlamenti választások előtt nő az AfD előnye a kormánypárttal szemben. A németországi belpolitikai helyzetről beszélt a Mathias Corvinus Collegium Magyar Német Intézetének kutatási vezetője, Dobrowiecki Péter az InfoRádióban.

Baka András: A kétharmados többség sem jogosít fel mindenre

Baka András, a Tisza Párt köztársaságielnök-jelöltje korábbi nyilatkozataiban még a ciklusokon átívelő mandátumok és a hatalommegosztás védelmének fontosságát hangsúlyozta, ám a kormánypárti bírálatok szerint most mégis asszisztál a Sulyok Tamás mandátumának megszüntetéséhez vezető alkotmánymódosításhoz.
inforadio
ARÉNA
2026.08.10. hétfő, 18:00
Bíró Tibor
egyetemi tanár, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Környezeti Fenntarthatósági Intézetének vezetője, a Magyar Hidrológiai Társaság alelnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×