eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Wireframe Earth from Space
Nyitókép: Sharamand/Getty Images

Az űrből figyeli az ENSZ a nagy metánkibocsátókat

A műholdak érzékelte nagy metánszivárgásokat listázó adatbázist tesznek közzé, ezzel is arra akarják rávenni a cégeket, hogy maguk fogják vissza kibocsátásukat az üvegházhatású gázból.

A MARS, azaz Metán Riasztó és Reagálási Rendszer annak a vállalásnak a betartására buzdít, melynek keretén belül tavaly 119 ország tett ígéretet arra, hogy 30 százalékkal csökkenti metánkibocsátását az évtized végére – írja a Euronews. A tudósok szerint a vállalás elérése kulcsfontosságú a globális felmelegedés megfékezésének szempontjából.

Inger Andersen, az ENSZ Környezetvédelmi Programjának ügyvezető igazgatója szerint a metánkibocsátás visszafogása gyors és nagy eredményekkel járó intézkedés: ez a gáz hamarabb elszökik az atmoszférából a szén-dioxidnál.

A gáz rövid élettartama alatt is komolyabb felmelegedést kiváltó hatást tud produkálni, mint a szén-dioxid. Kutatók szerint a metán felel a felmelegedés negyedéért. A MARS már létező műholdas rendszer gyűjtötte adatokat tesz nyilvánossá: megbecsli, milyen mennyiségű metán kibocsátását jelezhetik a gázfelhők, és

megnevezi azokat a vállalatokat, amelyek felelősek a kibocsátásért.

Az UNEP Nemzetközi Metánkibocsátási Megfigyelőközpontja először a felelősökkel osztja meg a szivárgásról szóló információkat abban a reményben, hogy azok megtalálják a szivárgás okát és kijavítják azt. A nyilvános adatbázisba 45-75 nap elteltével kerülnek föl szivárgásról, és a vállalat vagy a kormány reagálásáról szóló információk.

Kezdetben a kőolaj- és földgázkitermeléshez és felhasználáshoz használható metánkibocsátásokat figyeli majd a rendszer, ezt követően

kiterjeszteni tervezik azt a szénnel, hulladékfeldolgozással, állattenyésztéssel és rizstermesztéssel kapcsolatos tevékenységekre is.

A rendszer működését az ENSZ és az USA olyan egyesületekkel karöltve finanszírozza, mint a Bezos Earth Fund vagy a Global Methane Hub.

John Kerry, az Egyesült Államok éghajlatvédelmi különmegbízottja, aki tavaly a metánkibocsátás csökkentését célzó globális fogadalom élére állt, az új rendszert "kritikus fontosságúnak" nevezte az éghajlatvédelmi erőfeszítések szempontjából.

"A metán visszaszorítása a leggyorsabb lehetőség a felmelegedés csökkentésére és az legfeljebb másfél fokos felmelegedés elérhető közelségben tartására. Az új riasztási és reagálási rendszer kulcsfontosságú eszköz lesz ahhoz, hogy mindannyian teljesíteni tudjuk a globális ígéretet" – mondta.

A COP27 konferencián az Egyesült Államok és az EU közös megállapodást fog nyilvánosságra hozni a fosszilis tüzelőanyag-ágazatból származó metánkibocsátás csökkentésére irányuló erőfeszítések fokozásáról, és remélik, hogy más nemzetek is aláírják a megállapodást.

Címlapról ajánljuk
Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

2022-ben a légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás 2 százalékát tette ki, és a kibocsátás mennyisége az elmúlt évtizedekben gyorsabban nőtt, mint a vasúti, közúti vagy hajózási szektoré. A fenntartható repülés azonban még hosszú mérföldekre van - állapítja meg jelentésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az USA inkább ösztönzőkkel, az EU pedig inkább szabályozásokkal próbálja előmozdítani az átállást.

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×