eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
May 19, 2009 - A still image of the Hubble Space Telescope as the two spacecraft begin their relative separation after having been linked together for the better part of a week.
Nyitókép: Stocktrek Images/Getty Images

A NASA és a SpaceX újraélesztheti a Hubble-t

Tanulmányozzák annak lehetőségét, hogy űrhajóst küldjenek az űrtávcsőhöz, aki javítással hosszabbíthatja meg az eszköz élettartamát.

A Hubble egyre többet veszít magasságából: ha nem tesznek semmit, előbb-utóbb az atmoszférába zuhan és elég. Korábban már öt alkalommal szervizelték, legutoljára 2009-ben – írja a BBC.

Azóta 25 kilométerrel került alacsonyabb állásba, most 540 kilométeres magasságban köröz. A NASA annak örülne, ha ismét 600 kilométeres magasságba kerülhetne, oda, ahova 1990-ben telepítették. Ez további 20-30 évvel hosszabbítaná meg élettartamát – persze a rendben elvégzett karbantartásokkal együtt.

Szép történelemre tekinthet vissza

A Hubble az űrtörténelem egyik legsikeresebb megfigyelőeszköze: másfél millió mérést végzett el, melyekből 19 ezer kutatási anyag jelent meg 32 év alatt.

Idén kiszúrta az univerzum legtávolabbi csillagát,

leképezte a valaha azonosított legnagyobb üstököst és szerepet játszott abban, hogy a DART ezen a héten egy aszteroidába ütközött.

A NASA tavaly év végén indította útjára utódját, a James Webb teleszkópot, de a remények szerint a páros még hosszú évekig együtt dolgozhat.

A jelenlegi felmérések azt vizsgálják, hogy Elon Musk cége hogyan küldhetne kereskedelmi legénységet a Dragon kapszulák egyikében a Hubble-hez, nemcsak azért, hogy a teleszkópot magasabbra tolja az égbolton, hanem azért is, hogy

szervizelje néhány hardverelemét.

A javítási és korszerűsítési munkálatok közé tartozna a giroszkópok cseréje, amelyeket a teleszkóp csillagokra és galaxisokra való irányításához használnak, és amelyek idővel hajlamosak meghibásodni.

"Szeretném teljesen világossá tenni, hogy nem jelentünk be időpontot, vagy azt, hogy biztosan belekezdünk egy ilyen misszióba. De szeretnénk tanulmányt készíttetni, hogy lássuk, mi lenne megvalósítható" – mondta Thomas Zurbuchen, a NASA tudományos igazgatója.

Egy 2009-ben telepített eszköz segíthet

A SpaceX jelenleg a Nemzetközi Űrállomásra szállítja az űrhajósokat, a Hubble-misszió ettől merőben eltérő lenne. Ha ez megvalósul, akkor a teleszkópra 2009-ben szerelt befogási gyűrű segíthet majd a legénységnek. Ezt eredetileg azért telepítették a Hubble-re, hogy ennél megragadva húzhassa magával egy űrrepülő a biztonságos megsemmisülés helyszíne, a Csendes-óceán déli része felé. Ugyanez a gyűrű most lehetővé teheti, hogy egy űrhajó magasabbra vontassa.

A tanulmány elkészítésében Jared Isaacman vállalkozó és milliárdos fog közreműködni, aki tavaly a Dragon kapszulával egy Inspiration4 nevű, kizárólag polgári célú küldetést irányított a Föld körüli pályára.

"A James Webb teleszkóp üzembe helyezésével a Hubble küldetése csak még fontosabbá vált. Izgalmas belegondolni abba a lehetőségbe, hogy meghosszabbíthatjuk az egyik legnagyobb felfedezőnk élettartamát és képességeit" – mondta Isaacman.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×