eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nyitókép: Yulia Reznikov/Getty Images

Oltások: vége lehet a patthelyzetnek

A mentesség legfontosabb elemeiről már megállapodás született, de a Kereskedelmi Világszervezet minden tagállamának egyet kell értenie ahhoz, hogy az megvalósulhasson.

A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) több mint egyéves patthelyzet után nyilatkozott pozitívan a koronavírus elleni vakcinák szabadalmi jogainak felfüggesztéséről szóló ideiglenes megállapodásról. A gyógyszergyártók szerint viszont a lépés veszélyezteti az iparág képességét arra, hogy reagáljon a jövőbeli egészségügyi válságokra.

Az Egyesült Államok, az Európai Unió, India és Dél-Afrika a Reuters cikke szerint már meg is állapodott a mentesség kulcsfontosságú elemeiről, de a WTO mind a 164 tagjának támogatására van szükség, mivel a szervezet konszenzuson alapuló döntéseket hoz, így egyetlen ország elutasítása még mindig megakadályozhatja a megállapodás létrejöttét.

Kínára nem érvényes, de India nyerhet vele

"Ez egy jelentős előrelépés, de még nem tartunk ott, ahol kellene. Még sok munka vár ránk, hogy biztosítsuk a WTO teljes tagságának támogatását" - mondta Ngozi Okonjo-Iweala, a WTO főigazgatója a megállapodás bejelentése után.

A megállapodás jóváhagyása esetén azok a fejlődő országok, amelyek a 2021-es oltásexport kevesebb mint 10 százalékát adták,

három vagy öt évig engedélyezhetnék a hazai gyártóknak, hogy a szabadalomtulajdonosok hozzájárulása nélkül állítsák elő a vakcinákat.

Ez a megállapodás kizárná Kínát, de India számára szabad utat nyihatna, mivel az ország 2021 nagy részében betiltotta a vakcinaexportot.

A gyártók pesszimisták

A gyógyszergyártók nemzetközi szövetségében (IFPMA) tömörülő gyártók szerint a lépés alááshatja a jövőbeli válságokra való reagálási képességüket.

"A gyógyszeripari vállalatok továbbra is azt az álláspontot képviselik, miszerint a szabadalmak gyengítése most, amikor széles körben elismert, hogy a koronavírus elleni vakcinák kapcsán már nem tapasztalhatók ellátási nehézségek, rossz jelzést küld" - mondta Thomas Cueni, az IFPMA főigazgatója.

A több mint 90 kampánycsoportot tömörítő People's Vaccine Alliance szerint a javaslat

figyelmen kívül hagy más szellemi tulajdonjogi akadályokat,

például az üzleti titkokat, és nem tartalmaz olyan kezeléseket, amelyek milliók életét menthetnék meg.

"Egy válsághelyzetben a félmegoldások nem elfogadhatóak" - hangzott el.

A terápiás készítmények is sorra kerülhetnek

Az ideiglenes megállapodás szerint a WTO-tagoknak hat hónapon belül dönteniük kell a diagnosztikai és terápiás készítményekre vonatkozó kiterjesztésről.

A Pfizer nem kívánta kommentálni a kezdeményezést, és a BioNTech sem szolgáltatott azonnali reakciót. A két cég vállalta, hogy 2021-ben és 2022-ben 2 milliárd adagot biztosítanak vakcinájukból az alacsony és közepes jövedelmű országok számára. Az AstraZeneca szintén nem kívánt nyilatkozni.

Címlapról ajánljuk
Magyarországon is szavazhatnak a román elnökre

Magyarországon is szavazhatnak a román elnökre

Romániában vasárnap belföldön is megkezdődött a szavazás az idei elnökválasztáson, amelyen az ország 19 millió választópolgára arról dönt, ki legyen az országot tíz éve vezető Klaus Iohannis államfő utódja.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×