Az mRNS-oltások kialakította védettség a harmadik adaggal elérheti a maximumot, sugallja a szakértői ellenőrzés előtt álló, kis létszámú kutatás: a Nature cikke szerint a további adagok a védelmi szintet emelni nem képesek, csak vissza tudják állítani az emlékeztető utáni mértékre.
"A harmadik adag nagyon fontos. De a fiatal és egészséges emberek, akiknek nincsenek kockázati tényezőik, valószínűleg nem sokat profitálnak a negyedik adagból, amikor az omikronnal szembesülnek" – mondta Gili Regev-Yochay, a Ramat Gan-i Sheba Medical Center orvosa, a tanulmány társszerzője. A negyedik adag a súlyos betegség magasabb kockázatának kitett emberek számára lehet előnyös jelenleg.
Többre nem képesek az oltások
Regev-Yochay és kutatótársai 2021 végétől 274 egészségügyi dolgozót vontak be egy klinikai vizsgálatba, amelyben a harmadik oltás után legalább négy hónappal egy negyedik adag mRNS-vakcinát kínáltak számukra. A résztvevők közül volt, aki a Pfizer, és volt, aki a Moderna vakcináját kapta.
A vakcina fajtájától függetlenül a negyedik adag megemelte a résztvevők szervezetében a semlegesítő antitestek szintjét: ezzel képesek blokkolni a vírusfertőzést a sejtekben. A negyedik adag után mért mennyiség azonban nem haladta meg a röviddel a harmadik adag után megfigyelt szintet, ami arra utal, hogy
a vakcinák hatása elérte a felső határt.
A kutatók 25 résztvevő semlegesítő antitestjeinek minőségét is megvizsgálták: azt találták, hogy a harmadik vakcinaadag után a résztvevők antitestjei képesek voltak megakadályozni, hogy az omikron megfertőzze a sejteket, de nem olyan jól, mint a delta esetében. A negyedik adag után az antitestek omikron elleni hatékonysága nőtt, de megmaradt a különbség a deltával szembeni védelem terén.
A súlyos betegség ellen erős a védelem
Ezek az adatok magyarázatot adhatnak arra, hogy a negyedik adag oltás miért nem ad jelentős extra védelmet az omikronnal szemben. A Pfizer oltásának negyedik adagja 30 százalékkal nagyobb védelmet nyújt a fertőzéssel szemben, mint a három adag; a Moderna esetében ez az extra hatékonyság 11 százalék volt.
Január végére a negyedik adagot kapott résztvevők közül 52 koronavírustesztje lett pozitív, míg a három adagban részesült, megfelelő méretű kontrollcsoportból 73-é.
A legtöbb fertőzés enyhe lefolyású volt, egyik csoportban sem alakult ki súlyos megbetegedés.
A kutatásból az is kiderült, hogy mindkét vakcina valamivel nagyobb védelmet nyújtott a tünetes megbetegedés, mint a fertőzés ellen.
El kell dönteni, hány adag az elegendő
Ran Balicer, a tel-avivi Clalit Egészségügyi Intézet közegészségügyi orvosa ugyanakkor megjegyezte, hogy a vizsgálat hatékonysági becslései kis mintán alapulnak és nagy bizonytalansági sávval rendelkeznek. Más izraeli megfigyelési tanulmányok magasabb szintű védelmet mutattak ki a fertőzésekkel és súlyos betegségekkel szemben.
A tanulmány arra mutat rá, hogy olyan
új vakcinákra van szükség,
amelyek képesek megelőzni az újonnan megjelenő változatokkal történő megfertőződést, mondják a kutatók, illetve arra is rávilágítanak, hogy érdemes tisztázni, a meglevő oltásokból mi az optimális adagszám.