eur:
416.1
usd:
400.35
bux:
79973.37
2025. január 7. kedd Attila, Ramóna
Nyitókép: Pixabay

A maszkviselés is lehet fertőző

A Yale Egyetem kutatói jutottak erre.

A széles körű maszkviselés másokat is maszkviselésre ösztönöz - állapította meg a Yale Egyetem kutatóinak tanulmánya.

A PLOS One folyóiratban hétfőn közzétett tanulmány két felmérésen alapult, amelyeket az Egyesült Államokban és Olaszországban végeztek, olyan országokban, ahol súlyos volt a koronavírus-járvány. A vizsgálat bebizonyította, hogy amikor mindkét országban egyre több ember viselt maszkot, az olyan öngerjesztő körforgást hozott létre, amely másoknál is megerősítette ezt a viselkedést.

A kutatók szerint a koronavírus-járvány elleni védekezésként egyre gyakoribb maszkviselés olyan társadalmi normát teremtett, amely felbátorítja az embereket, hogy nyilvános helyeken maszkot hordjanak - írja a Phys.org internetes portál.

"Az emberek nagyobb valószínűséggel viselnek maszkot, és másokat is erre ösztönöznek, ha a maszkviselés mindenütt jelen van" - magyarázta Scott E. Bokemper, a Yale Társadalmi és Politikai Tanulmányok Intézete és az Amerikai Politikai Központ munkatársa, a tanulmány vezető szerzője.

A tanulmány azt is kimutatta, hogy az Egyesült Államokban hatékonyabbak azok a közegészségügyi kampányok, amelyek azt hangsúlyozzák, hogy az emberek mások védelmében viseljenek maszkot, mint azok a felhívások, amelyek azt emelik ki, hogy a maszkok hogyan védik a viselőt.

A tanulmányon a Yale kutatói a Columbia Egyetem munkatársaival, valamint olaszországi és svájci intézményekkel közösen dolgoztak.

A kutatók 2020. október 1. és október 22. között az Egyesült Államokban, valamint 2020. október 22. és november 8. között Olaszországban végeztek felmérést. Abban az időben az Egyesült Államokban nem volt országosan kötelező a maszkviselés, míg Olaszországban igen. Az amerikai és az olasz felmérésben 3100, illetve 2659 válaszadóból álló minta szerepelt.

"Nem láttunk bizonyítékot arra, hogy a maszkot viselő emberek számának növekedése ösztönözte volna a maszk használatának mellőzését" - mondta Gregory A. Huber, a Yale politológia professzora, a tanulmány társszerzője. "Inkább azt tapasztaltuk, hogy az emberek nagyobb valószínűséggel követték a társadalmi normát azáltal, hogy maszkot viseltek, vagy közbeléptek, amikor olyan valakivel találkoztak, akinek az orráról lecsúszott a maszk" - fűzte hozzá.

Címlapról ajánljuk
Gémesi György: kemény év vár az önkormányzatokra, sok település kényszerült adóemelésre

Gémesi György: kemény év vár az önkormányzatokra, sok település kényszerült adóemelésre

A forráshiány és az elvonások miatt reálértékben kevesebb pénzből kell gazdálkodniuk az önkormányzatoknak idén, mint 2024-ben – mondta az InfoRádióban a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke. A gödöllői polgármester szerint az önkormányzatoknak nem maradt más lehetősége, mint az adóemelés és bizonyos kiadások visszafogása annak érdekében, hogy biztosítani lehessen a mindennapi működést.

„El tudjuk érni, hogy Putyin rábólintson, próbálják meg meggyőzni Zelenszkijt”

A pozsonyi parlament alelnöke szerint a szlovák kormány képes lenne elérni, hogy Vlagyimir Putyin részt vegyen az orosz-ukrán háború lezárását előidéző béketárgyaláson, amennyiben azt Pozsonyban tartanák. Andrej Danko megerősítette, hogy találkozni fog az orosz parlament és kormány képviselőivel. A szlovák ellenzéket arra szólította fel, hogy ők győzzék meg ugyanerről Volodimir Zelenszkijt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.07. kedd, 18:00
Aczél Petra
kommunikációs szakértő, a MOME rektorhelyettes
Ételfüggők vagyunk, de máris itt a világhírű magyar kutató első megoldása erre a problémára

Ételfüggők vagyunk, de máris itt a világhírű magyar kutató első megoldása erre a problémára

A jelenlegi posztgenom korszakban vezető kutatási iránnyá vált a hálózati orvostudomány, de már most vannak olyan megoldásai ennek a kutatási területnek, amelyek közvetlen hatással vannak a betegek életére - jelentette ki a Portfolio-nak adott interjújában Barabási Albert-László. A világhírű hálózatkutatóval nemcsak a hálózati orvostudomány jelentőségéről beszélgettünk, hanem az amerikai és európai kutatói ökoszisztémáról, Kína előretöréséről, a mesterséges intelligencia szerepéről, a Semmelweis Egyetemmel közösen elindított kutatásáról, az egyénre szabott orvostudományról, és természetesen a leginkább aktuális kutatási területéről. Azt is kiemelte a kutató: az orvostudomány a betegek meggyógyítására koncentrál, ami költséges, könnyebb lenne megelőzni a betegségeket, melyek jelentős része életmódbetegség. Felhívta a figyelmet arra, hogy az ételaddikciót különösen az ultrafeldolgozott élelmiszerek tartják fent, nem véletlen, hogy csapatával éppen erre a problémakörre hozott létre egy első körös megoldást.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×