eur:
411.26
usd:
392.91
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Életkor szerint változhatnak a koronavírus korai tünetei

A kutatók 18 különböző jellemző koronavírusos tünet gyakoriságát figyelték meg: eredményeik szerint nemcsak életkori csoportok, de nemek szerint is van eltérés az észlelt tünetekben.

Egy applikáció, a ZOE COVID Symptom Study app segítségével Nagy-Britanniában a felhasználók által jelentett koronavírusos tünetek alapján foglalták össze, melyik korcsoportra milyen tünetek a jellemzők. A jelentett tünetek közt volt többek között a szaglásvesztés, a mellkasi fájdalom, a tartós köhögés, a hasi fájdalom és a lábon megjelenő hólyagok – írja a Sky News.

A következő megállapításokra jutottak a kutatók az adatok elemzését követően a korai tünetekkel kapcsolatosan:

  • a szaglásvesztés 60 év fölött nem jellemző, 80 év fölött pedig már egyáltalán nem releváns, viszont az idősebbeket gyakrabban érinti a hasmenés a betegségben,
  • miközben a 40-59 éveseknél jellemző volt az állandó köhögés, viszont hidegrázást ritkábban tapasztaltak, mint a 80 év fölöttiek,
  • a 60-70 év köztiek pedig mellkasi fájdalomról, szokatlan izomfájdalomról, légszomjról és szaglásvesztésről számoltak be,
  • a 80 év fölöttiek körében pedig mellkasi fájdalom és szokatlan izomfájdalom szerepelt a legjellemzőbb tünetek között, de hasmenés, torokfájás, szemfájdalom, hidegrázás vagy borzongás is előfordult náluk,
  • a 16-39 év közti korosztály pedig szaglásvesztést, mellkasi fájdalmat, hasi fájdalmat, légszomjat és szemfájdalmat tapasztal a betegség korai szakaszában.

A láz jellemzően egyik korcsoportban sem volt korai tünet.

A férfiak légszomjtól, fáradtságtól, hidegrázástól és láztól szenvedtek megbetegedésük ideje alatt, míg a nőknél a szaglásvesztés, a mellkasi fájdalom és az állandó köhögés dominált.

Az adatokat tavaly április és október közt gyűjtötték.

Claire Steves kutatásvezető az eredmények kapcsán arra hívta fel mindenki figyelmét, hogy az észlelt korai tünetek nagyban eltérhetnek egyénenként még akár egy háztartáson belül is.

"A tesztelési útmutatást frissíteni kellene, hogy az eseteket korábban fel lehessen ismerni, különösen az új, nagy mértékben fertőző változatok miatt. Ez magában foglalhatná a széles körben elérhető gyorstesztek alkalmazását a nem tipikusan koronavírusosnak tekintett tüneteket észlelő személyek esetében" – mondta a szakember arra reflektálva, hogy jelenleg a lázat, a köhögést és szaglás- vagy ízlelésvesztést tartják a koronavírus jellemző tünetének.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×