eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Nyitókép: YouTube/NASA TV

Az űrállomásról egyenesen a Csendes-óceánban landolt egy orosz modul

Elsüllyesztették a Nemzetközi Űrállomás (ISS) kiszolgált orosz Pirsz kutatómodulját - közölte az Orosz Szövetségi Űrügynökség (Roszkoszmosz) hétfőn.

A hétvégén lecsatlakoztatott modult egy Progress teherűrhajó segítségével irányították az új-zélandi fővárostól, Wellingtontól több mint 3000 kilométerre található csendes-óceáni térségbe, amely űrhajótemetőként ismert.

A Pirsz (Kikötő) modult a szintén orosz Nauka (Tudomány) fogja váltani, amelyet a múlt héten indítottak egy hordozórakéta fedélzetén az ISS-hez. A tervek szerint csütörtökön fog az űrállomás orosz részéhez csatlakozni.

A Nauka többfunkciós kutatómodult eredetileg már 2007-ben üzembe akarták állítani, de különböző fennakadások miatt ezt el kellett halasztani. A Nauka tudományos kísérletek mellett legénységi szállásként is működik.

A teljes, 45 perces változat:

A Pirs még az összeszerelésekor (Forrás: Roscosmos/NASA)
A Pirs még az összeszerelésekor (Forrás: Roscosmos/NASA)
A Progress és a Pirs visszatérőben a Földre, a Csendes-óceán felé (Forrás: NASA TV)
A Progress és a Pirs visszatérőben a Földre, a Csendes-óceán felé (Forrás: NASA TV)


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Száj- és körömfájásjárvány - Irgalmatlan szigor lép életbe az állatok terén

Például minden korlátozás alá eső terület esetében érvényes, hogy azokba fogékony állatokat tilos beszállítani, valamint az állatokat kivinni onnan.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Uniós pénzek tűnnek el a bürokrácia útvesztőjében – meglepő parlamenti jelentés készült

Uniós pénzek tűnnek el a bürokrácia útvesztőjében – meglepő parlamenti jelentés készült

Az Európai Unió költségvetésében párhuzamosan két jelentős cél is hangsúlyosan megjelenik: az innováció ösztönzése és a regionális egyenlőtlenségek csökkentése. Bár a Horizont Európa és a Kohéziós Politika külön logika mentén működik, a döntéshozók évek óta próbálják összekapcsolni a két forrásrendszert, hogy azok hatékonyabban támogassák egymást. A cél világos: a kutatási kiválóság ne csak a fejlettebb térségek kiváltsága legyen, hanem a leszakadó régiókban is érvényesüljön. Ennek érdekében az EU jogi és adminisztratív eszközökkel is ösztönözni próbálja a szinergiákat, például a források kombinálását vagy a közös pályázati mechanizmusokat – egy friss, az Európai Parlament számára készült jelentés azonban arra figyelmeztet, hogy a gyakorlatban továbbra is komoly akadályok gátolják a két támogatási forma összehangolását, a problémával pedig az Európai polgári vitacsoportok most kezdődő ülésein is hangsúlyosan foglalkoznak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×