A pénisz szövetét is megtámadhatja az új koronavírus: a fertőzés károsíthatja az ereket, ami viszont károsíthatja a test azon részeit, amelyeket az erek ellátnak, beleértve a pénisz szivacsszerű szövetét is. A koronavírus által az erekben okozott kárt endothelialis diszfunkciónak nevezik. A kutatók egészséges és a vírusfertőzésen átesett, erektilis diszfunkciót tapasztaló férfiakat hasonlítottak össze, a szövet szerkezetében pedig eltéréseket találtak esetükben, írja a Sky News.
A vizsgálat négy olyan férfira összpontosított, akiket merevedési zavar miatt péniszprotézissel műtöttek. Ketten átestek a koronavíruson, ketten viszont nem. Mindannyian 65 és 71 év közöttiek és spanyol etnikumúak voltak. Azok, akiknek korábban semmiféle hasonló problémájuk nem volt, hat, illetve nyolc hónappal a megfigyelés előtt kapta el az új koronavírust. Egyikük kórházi kezelésre szorult, ám másikuk nem.
Mindkettejük péniszében megtalálták a vírus maradványait.
Ranjith Ramasamy, a kutatás vezetője elmondta: vizsgálatunkban azt találták, hogy azoknál a férfiaknál, akik korábban nem panaszkodtak merevedési zavarra, a COVID-19 fertőzés megjelenése után elég súlyos merevedési zavar alakulhatott ki.
"Kutatásaink azt mutatják, hogy a koronavírus a tüdőn és a vesén túl más szervrendszerekben is kiterjedt endotheldiszfunkciót okozhat. A fertőzés miatt bekövetkező endothelialis diszfunkció számos szervet érinthet, beleértve a péniszt is" - tette hozzá.
Eliyahu Kresch, a Ramasamyval a kutatásban együtt dolgozó orvostanhallgató szerint ezek az eredmények újabb okot jelentenek arra, hogy mindent meg kell tennünk a koronavírus elkerülése érdekében. A tanulmány javaslata szerint
a koronavírus kórtörténetét be kell vonni a merevedési zavarok kivizsgálásába,
és a pozitív leleteket ennek megfelelően kell értékelni, valamint a betegeknek is tisztában kell lenniük ezzel a lehetséges szövődménnyel.
"A fertőzést követően a merevedésben észlelt bármilyen változást a megfelelő szakemberrel kell nyomon követni a kezelés és az állapot további kivizsgálásának elősegítése érdekében. További vizsgálatokra is szükség van a vírus szexuális funkcióra gyakorolt hatásainak megismeréséhez" - állítja a tanulmány.