eur:
411.11
usd:
392.25
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
A koronavírus-járvány következtében elhunyt egészségügyi dolgozók portréit nézi egy nő Szentpéterváron 2020. szeptember 21-én. Oroszországban csak az elmúlt egy nap alatt 6200 új beteget regisztráltak és 71-en vesztették életüket.
Nyitókép: MTI/EPA/Anatolij Malcev

A következő pandémia megelőzésén már most dolgoznak

A kutatók denevérek százainak befogásával és megvizsgálásával igyekeznek a koronavírusok természetét megismerni.

Fejlámpát és védőruházatot viselő kutatók indulnak nap mint nap a Fülöp-szigetek őserdeibe, hogy a sötét napszak idején hálóikba gabalyodott denevéreket kiszabadítsák, majd gondosan bebugyolálják és megvizsgálják őket. Nyál- és székletmintákat vesznek tőlük, gondosan megmérik mindegyiküket, ezután újra szabadon engedik mindannyiukat. A kutatók vírusvadászoknak is nevezik magukat: az a feladatuk, hogy megelőzhetővé tegyék a következő világjárványt – írja a Reuters.

Munkájukat japán források teszik lehetővé, a Los Baños Egyetem égisze alatt a következő három évben folytatják azt, amit megkezdtek. Azt remélik, a denevérek vizsgálata segít megérteni nekik azt, hogyan viselkedik a koronavírusok klíma, hőmérséklet és a terjedés egyszerűségének dimenzióiban.

"Meg akarjuk tudni, más koronavírusoknak is megvan-e az esélyük arra, hogy átlépjenek az emberekre"

– fogalmaz Phillip Alviola, a kutatócsoport vezetője, aki már egy évtizede kutatja a denevérekben megtalálható vírusokat. "Ha tudjuk, milyen vírusról van szó és honnan érkezhetett, sokkal könnyebben tudjuk izolálni is" – vélekedik.

A cél érdekében a laborban töltött órák mellett a kutatók terepmunkát is végeznek: hosszasan gyalogolnak az esőerdőben vagy éjjel másznak meg hegyeket, esetleg barlangokban gyűjtenek mintát az állatoktól. Minden egyes példányt alaposan megmérnek annak érdekében, hogy a később befutó elemzések segítségével kiderülhessen, egyes denevérfajok fogékonyabbak-e bizonyos koronavírusokra másoknál.

A kutatók

arcmaszkot, kesztyűt és védőöltözetet viselnek

minden egyes kirándulás során – nem akarnak semmit elkapni az állatoktól.

"Ijesztő is ez a munka. sosem tudhatod, hogy a kezedben tartott denevér nem hordozó-e" – fogalmaz Edison Cosico, Alviola egyik segítője. "Azt a vírust keressük, ami szintén megfertőzhet embert is, ugyanúgy, mint az új koronavírus" – teszi hozzá.

A kutatók vizsgálta patkósorrú denevérek javáról ismeretes, hogy hordozói lehetnek azoknak a koronavírusoknak, amelyek az új koronavírussal közeli rokonságban állnak. Ezek a gazdaállatok általában mindenféle tünet nélkül képesek hordozni a kórokozót, amely más állatnak vagy esetleg embernek átadva óriási károkat tud okozni. Az ebola, a SARS és a MERS is denevérek közvetítésével jutott emberekbe, és az, hogy egyre közelebb kerülünk a vadvilághoz, minden korábbinál nagyobb veszélyt jelent.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet a Gazprom szállít, a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli az energiacég pénzügyeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×