eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria
Csónak a nádasban Fonyód közelében 2019. november 22-én.
Nyitókép: MTI/Varga György

Nem csak a mesterséges szennyezés változtatja meg az élővizek minőségét

Napjainkban az élővizek minőségromlásának megállítása és visszafordítása érdekében egyre gyakrabban fordul a szakértők figyelme a vízi és mocsári növények lebomlásának vízminőségre gyakorolt hatásai felé. Ezt a területet kutatják a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Georgikon Campusának munkatársai is.

Az élővizek minőségét illetően nem pusztán a mesterséges szennyezésre, tehát mondjuk a gyógyszermaradványok vagy az olajszennyezés okozta terhelésre, hanem a jelen lévő növényzet miatti háttérterhelésre is figyelemmel kell lenni – mondta Simon Szabina doktorandusz. A MATE Georgikon Campusának munkatársai a különféle vízi ökoszisztémák egyik központi folyamatára, az avarlebomlásra fókuszál, hiszen ennek intenzitása a tápanyagok körfogásában alapvető szerepet játszik, tehát hatással van az ökoszisztéma egészére.

Bár a kísérlet még nem zárult le, az előzetes adatokból megállapítható, hogy az avarlebontás az általuk vizsgált különböző hőmérsékletű víztestekben eltérően alakul, ahogyan a különböző vízkémiai változók is kisebb-nagyobb különbséget okoznak. Természetesen az eltérés növényfajonként és növényszervenként is mutatkozik.

A vizsgálatok során úgynevezett avarzsákos módszert alkalmaztak. Ennek lényege, hogy a növényi részeket a kihelyezést megelőző két hétben, levélhulláskor, tehát ősszel begyűjtötték, majd a tömegállandóságig szárították laboratóriumban. Az így keletkezett vizsgálati anyagból 10-10 grammot töltöttek 15x15 centiméteres, 3 milliméteres lyukátmérőjű avarzsákokba, amiket később nagyjából 1 méteres víztestekbe helyeztek, biztosítva az állandó vízborítást.

Simon Szabina az InfoRádió érdeklődésére arra is kitért,

a vizek minőségét illetően elsősorban az invazív növények jelenthetnek problémát, köztük például a szolidágó,

amely egyre több vízparton üti fel a fejét, míg a közönséges nád és a gyékény például pozitív hatással lehet, ahogyan a Balatonban elterjed érdes tócsagaz és füzéres süllőhínár.

A 2015-ben indult kísérlet végső konklúziója, hogy a különböző hőmérsékletű víztestekben az avarlebomlás folyamata eltérően alakul, mind a sebességét, mind pedig a tápelemek kioldását illetően – fogalmazott a doktorandusz.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Ő volt az egyik leggazdagabb orosz egyenruhás. Most rács mögé kerül

Ő volt az egyik leggazdagabb orosz egyenruhás. Most rács mögé kerül

Ő volt az egyik leggazdagabb orosz katona. Most rács mögé kerül. Oroszországban őrizetben várja az ellene induló korrupciós nyomozást Tyimur Ivanov védelmi államtitkár, akit az egyik leggazdagabb egyenruhásként írtak le. Igatlanportfólió, autókollekció, svájci síelések és a celebekkel való bulizás – a hivatalnok playboyhoz méltó életet élt.

Nagy meglepetés várható az áprilisi diktálós gázszámláknál

A fura április, sőt tavasz miatt meghökkentő gázszámlákat kaphatnak a diktálós fogyasztók. Mindez azért érdekes, mert ezrek kaptak az elmúlt két hónapban mínuszos számlákat főleg a nagy meleg miatt. Az elmúlt 10 nap szokatlan hidege fordított esetek is hozhat. Megpróbáljuk elmagyarázni, hogy miért.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×