eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Emberek pihennek, miután megkapták a koronavírus elleni oltóanyagot egy tel-avivi oltóközpontban 2021. január 3-án. Eddig Izrael halad a leggyorsabban a lakosság beoltásával, a kilencmilliós közel-keleti országban már több mint egymillió ember megkapta a védettséget garantáló injekciót.
Nyitókép: MTI/AP/Oded Balilty

A megfertőződést is megelőzheti a Pfizer vakcinája

Az oltást követően a vérben megjelenő antitestek mennyiségét vizsgálták meg izraeli kutatók: úgy tűnik, ezek mennyisége még annál is magasabb lehet, mint amit a súlyos koronavírus-fertőzésen átesettek esetében ki tudnak mutatni.

Mióta elérhetők a koronavírus elleni vakcinák, napi szintű kérdés, hogy vajon a megbetegedésen túl a megfertőződést is képesek-e azok megelőzni. Ha ez így van, az nagyon jó hír, hiszen a járvány terjedését az lassíthatja igazán, ha az oltottak már nem vesznek részt a folyamatban. Az izraeli Ramat Ganban található Sheba Orvosi Központban beoltott 102 dolgozó immunreakciójának vizsgálata arra utal, hogy a Pfizer vakcinája képes lehet erre, írja az International Business Times.

A kutatás szerint a 95 százalékos hatékonyságú vakcina második adagjának beadása után egy héttel hússzor annyi antitest volt az oltottak vérében, mint más oltások esetében. A 102 résztvevő közül 100-ra volt igaz ez a megállapítás, a fennmaradó két személy egyike immunhiányos állapotú ember volt.

Száz ember esetében az antitestszint magasabb volt annál is, amit a súlyos lefolyású betegséget túlélő koronavírusos betegeknél megfigyelnek.

Így bár a száz fős létszám valóban alacsony, a jó eredmény mégis adhat némi képet arról, milyen előnyökkel jár a Pfizer vakcinájának beadása.

Gili Regev-Yochay, a kórház fertőző betegségekért felelős egységének vezetője szerint ez az eredmény a Pfizer által közöltekkel egybevág, sőt, jobb is a várható hatásnál. Azt reméli, a további adatok is megerősítik majd a kezdetieket.

A megbetegedést átvészelők a vérükben jelen levő, nagy mennyiségű semlegesítő antitestnek köszönhetően nem fogják terjeszteni a betegséget - legalábbis ez a tudományos konszenzus jelen pillanatban az újrafertőződés és a fertőzés átadása kapcsán. Mivel a Pfizer vakcinája magasabb antitestszintet alakít ki, mint a megbetegedés,

valószínűsíthető, hogy az oltottak sem tudnak fertőzni.

A kutatásban az IgG-értékeket mérték: ez 6-59 közti volt az oltottak között, amit magasnak neveztek. A kis létszámú kutatás eredménye alapján 98 százalékos az oltás hatékonysága. Az ugyanakkor ezekből az adatokból sem következtethető ki, meddig tart majd ez az immunitás, illetve az sem garantálható, hogy a magas antitestszint minden esetben azt is jelenti, hogy az oltott személy nem tudja továbbadni a koronavírust.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×