Biztonságos és hatékony a Pfizer koronavírus elleni oltása a ma közzétett, legfrissebb adatok szerint. A 95 százalékos hatékonyság igaz volt a 43 ezernél is több önkéntes közül azokra, akik korábban nem fertőződtek meg koronavírussal, illetve azokra is, akik már átestek SARS-CoV-2 fertőzésen. A BNT162b2 kóddal illetett vakcinával kapcsolatosan fontos adat, hogy a
65 év fölöttiek esetében is 94 százalékos hatékonysággal működött,
illetve hogy nemre, korra és etnicitásra való tekintet nélkül hatékonynak bizonyult.
Megosztották azt is, hogy a 65 év fölöttiek köréből került ki globálisan a kísérletben résztvevők 41 százaléka,, az Egyesült Államokban pedig 45 százaléka.
A védettség
hét nappal a második adag oltás beadása után alakul ki
a Pfizer sajtóközleménye szerint. A kísérletben részt vevő önkénteseket még két évig megfigyelik, hogy a biztonságosságról még jobban meg tudjanak győződni.
A 170 koronavírusos megbetegedés közül mindössze nyolc következett be a valódi oltással oltottak körében.
Az összes megbetegedés közül tíz lefolyása volt súlyos, ebből egy érintett olyan személyt, aki BNT162b2-t kapta és nem placebót.
Mindemellett a vakcina használata biztonságos a jelentett mellékhatások tükrében: két százaléknál magasabb előfordulási aránya mindössze kétféle mellékhatásnak volt. Ezek a következők:
- kimerültség 3,8%
- fejfájás 2%.
Ezzel minden szükséges lépést teljesített a Pfizer és a BioNTech közös oltása ahhoz, hogy elkezdődhessen annak engedélyeztetési eljárása, melyet a gyógyszergyártó napokon belül meg is fog kezdeni. Idén 50 millió, jövőre 1,3 milliárd adagot terveznek gyártani.
A vakcinát speciális körülmények között kell tárolni, mínusz hetven fokos hőmérsékleten: ettől mindössze tíz fokos eltérés engedélyezett. Speciális szárazjéggel töltött, a Pfizer által e célra kifejlesztett tartályokban tizenöt napig marad hatékony a szer. A szállítódobozokat GPS-jeladóval szerelik fel, amely a helyadatok mellett az aktuális hőmérsékletet is továbbítja.