eur:
394.44
usd:
370.48
bux:
0
2024. április 23. kedd Béla
Nyitókép: Pexels.com

A Moderna covid-vakcinája rálicitál a Pfizerére: 94,5 százalékos a hatékonyság

Szintén mRNA-technológiával működik vakcinájuk, melyet 30 000 emberen teszteltek az USA-ban.

A Pfizer vakcinája és az orosz Szputnyik V után a Moderna a harmadik gyártó, amely hatékonysági adatokat tesz közzé koronavírus elleni oltásával kapcsolatban. Eszerint a Pfizeréhez hasonlóan mRNA-technológiával működő védőoltásuk, az mRNA-1273 hatékonysága 94,5 százalékos egy 30 000 amerikai önkéntes bevonásával készült mintán tesztelve.

A klinikai tesztek harmadik fázisában 95 megbetegedés bekövetkeztét várta ki a gyógyszercég, ez történt meg most. A közel száz megfertőződésből 90 következett be az önkéntesek azon felénél, kiket placebóval oltottak, és mindössze öt megbetegedés történt a valódi oltóanyaggal való találkozás után. Összesen 11 esetben alakult ki súlyosabb tünetekkel járó megbetegedés, kizárólag a placebóval oltottak körében, írja a Moderna sajtóközleménye.

A Pfizeréhez hasonlóan a Moderna oltásából is

két adag szükséges a védettség kialakulásához,

ezeket négy hét különbséggel kapták meg a kísérlet résztvevői. Jelentős mellékhatásokról nem számoltak be a kísérlet során, de ahogyan arra a figyelmet a BBC cikke is felhívja, egyetlen gyógyszer – beleértve például a paracetamolt – sem 100 százalékban biztonságos. A tapasztalt mellékhatások és előfordulásuk a következő:

  • fájdalom a beadás helyén 2.7%
  • fáradékonyság 9.7%
  • izomfájdalom 8.9%
  • ízületi fájdalom 5.2%
  • fejfájás 4.5%
  • fájdalom4.1%
  • bőrpír a beadás helyén 2.0%.

Nem ismert a vakcinával kapcsolatban egyelőre az, hogy milyen hosszan ad védettséget, megelőzi-e a megfertőződést magát, vagy csak a tüneteket nyomja el, hogyan hat a leginkább veszélyeztetett idősekre. Mellékhatásokkal kapcsolatosan helyi fájdalomról, fáradékonyságról és fejfájásról számoltak be eddig.

Az oltást elegendő mínusz 20 Celsius-fokon tárolni – szemben a Pfizer vakcinája követelte mínusz 75 fokkal –, hűtőben pedig egy hónapig eláll, szemben a Pfizer öt napos élettartamával. A gyártó szerint amennyiben megkapják az amerikai engedélyt, órákon belül el tudják kezdeni a szállítást. Idén év végéig 60 millió adagot tudnak eljuttatni a felhasználási pontokra a Reuters információi szerint, jövőre pedig már egymilliárd adagban gondolkoznak és világszerte szeretnék engedélyeztetni a szert.

A korábban ismertetett adatok szerint a Pfizer oltásának 90 százalék körüli a hatékonysága, a Szputnyik V esetében pedig 92 százalékos ez az adat.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.23. kedd, 18:00
Sz. Bíró Zoltán
történész, Oroszország-szakértő
Most kiderül, milyen állapotban van a magyar lakásállomány

Most kiderül, milyen állapotban van a magyar lakásállomány

Nemcsak a rezsiköltség, de a fenntarthatóság szempontjából is kulcsfontosságú, hogy a hazai lakásállomány milyen állapotban van. Gyakran szóba kerül, hogy globálisan az épületállomány és az építőipar felelős a globális szén-dioxid-kibocsátás közel 40 százalékáért, amit a lakásállomány energiahatékonysága is nagyban befolyásol. Hogy Magyarországon mennyire számít korszerűnek az állomány, illetve melyik korszakban épült a legtöbb lakás, azt az alábbiakban néztük meg.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×