eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Stég Balatonfenyves közelében 2019. november 22-én. A  jogszabály szerint a stégek október 31-ig maradhatnak a vízben, mert később balesetveszélyesek lehetnek, ha befagy a Balaton.
Nyitókép: MTI/Varga György

Szakértő figyelmeztet a Balaton-parti építkezések káros hatásaira

A siófoki obszervatórium vezetője, Horváth Ákos beszélt várakozásairól.

Az átlagosnál melegebb és szárazabb nyárra lehet idén számítani, a szélsőségesebbé váló időjárás miatt még fontosabb az előrejelzés pontossága – mondta a siófoki obszervatórium vezetője a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) pénteki online ülésén.

Horváth Ákos szerint

  • gyakoribbá válnak a szélsőséges időjárások,
  • többször leng ki a Balaton
  • a nyári szezon ősz irányába kezd tolódni, a téli jeges periódusok rövidülnek
  • emelkedik a tó vizének átlagos hőmérséklete
  • kevesebb, de hevesebb nyári zivatar lesz, a hosszabb száraz periódusokat rövidebb villámárvizek váltják fel

- tudósított a HírBalaton a Balaton Fejlesztési Tanács pénteki online ülésén elhangzottakról.

A Balaton mikroklímájáról szólva Horváth Ákos figyelmeztetett a tóparti építkezések káros hatásaira, és az építészek, tervezők felelősségére is.

A tavi cirkuláció a helyi mikroklíma legfőbb alakítója, amit döntően befolyásol a parti terület. Ha például a déli partot beépítik betonházsorokkal, ezek a hatások gyengülnek – mondta.

Az előadást követően az obszervatórium mellett tervezett építkezés hatását firtató kérdésre reagálva Bóka István, a BFT elnöke így fogalmazott: „mindenki számára egyértelmű, hogy az obszervatórium érdekeinek elsőbbsége van mindenfajta építkezéssel szemben, hiszen itt a viharjelzés pontosságáról, emberéletekről van szó”.

A BFT ülésen több információ nem hangzott el a tervezett építkezésről. A korábbi híradások szerint négyszintes házat terveznek építeni a siófoki viharjelző állomás közvetlen szomszédságában, és többféle engedélyt is meg tudott szerezni szabályosan a beruházó.

Jamrik Péter, a Balaton Fejlesztési Tanács közbiztonsági felelőse még tavaly egy konferencián az építkezésre utalva ecsetelhette, hogy hiába fejlesztették milliárdokból a viharjelzést, "úgy tűnik összedől az egész".

(Cikkünket az első megjelenés után pontosítottuk, a hibáért az érintettek elnézést kérjük.)

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×