eur:
411.32
usd:
392.96
bux:
79551.8
2024. november 25. hétfő Katalin
Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA videofelvételről készített képén Luca Parmanito olasz és Andrew Morgan amerikai űrhajós új szivattyúkat szerel fel a Nemzetközi Űrállomás (ISS) külsején működő kozmikus sugárzásmérő berendezéshez 2019. december 2-án. Az alfa-mágneses spektrométer 2011 óta kutat antianyag és sötét anyag után az ISS fedélzetén. A két asztronautának ez volt a harmadik űrsétája szűk három hét alatt.
Nyitókép: MTI/AP

Fontos berendezést szereltek az űrben

Új szivattyúkat szereltek fel a Nemzetközi Űrállomás (ISS) külső részén működő kozmikus sugárzásmérő berendezéshez az ISS asztronautái. Az olasz Luca Parmanitónak és az amerikai Andrew Morgannak ez volt a harmadik űrsétája nem egészen három hét alatt.

Az űrhajósoknak négy új szivattyút kellett felszerelniük az alfa-mágneses spektrométerhez, amely saját hűtés nélkül működésképtelen.

A 2 milliárd dolláros berendezés 8 éve kutat antianyag és sötét anyag után az ISS fedélzetén.

Az amerikai űrhajózási hivatal, a NASA a mostani űrsétasorozatot - amely a legbonyolultabb a Hubble-űrteleszkóp küldetései óta - egy by-pass szívműtéthez hasonlítja. A spektrométer kézi javítását nem tervezeték előre, és az eredeti tervek szerint hároméves működéssel számoltak. A régi szivattyúk lecserélésével az űreszköz időtartama várhatóan újabb 5-10 évvel meghosszabbodik.

A nagy tét miatt az irányító központ nagy gondosságra intette az űrhajósokat. Parmitano két kézzel ragadta meg a 159 kilogramm tömegű, 107 centiméter magas és 82 centiméter széles ládát, amelyben a szivattyúk voltak, úgy haladt a spektrométer felé.

Az alfa-mágneses spektrométert az Endeavour űrsikló szállította az utolsó útján, 2011-ben a Nemzetközi Űrállomásra.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×