eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Pexels
Nyitókép: Pexels

Megregulázhatjuk a kémkedő telefonunkat

A különböző mobilalkalmazások megfigyelőképességei egyre jobban aggasztják a felhasználókat – sokakat zavar, hogy az internetet használó készülékek nemcsak megfigyelik, de meg is osztják a felhasználók tevékenységeit, adatait. Ezeket a veszélyeket azonban könnyedén kezelhetjük, ha betartunk néhány egyszerű biztonsági intézkedést.

Az emberek egyre jobban figyelnek arra, hogy az okostelefonjaikon, készülékeiken található alkalmazások mennyire figyelik tevékenységüket, mennyire követik az online jelenlétüket.

A Kaspersky Lab szerint

az emberek 61%-át kellemetlenül érinti, ha egy weboldal vagy applikáció használni akarja a helymeghatározási adatokat,

miközben 2016-ban ez az arány csupán csak a 39% volt, tehát jelentősen megugrott a tudatosabb felhasználók aránya.

További 56%-ot az is kifejezetten nyugtalanítja, hogy bárki láthatja, mit csinál vagy néz a készülékén, az emberek felét pedig az nyomasztja, hogy készüléke alapján lokálisan beazonosíthatóvá válik. Sajnos nem megnyugtató tény, de ezek a félelmek abszolút megalapozottak - írták.

A Kaspersky Lab szakértői megállapították, hogy

az alkalmazásoknak nemcsak hatalmas mennyiségű adathoz van hozzáférésük, hanem sokszor dolgoznak a háttérben anélkül, hogy erről a felhasználónak tudomása lenne.

A kutatás eredményei szerint az Android alkalmazások 83%-ának van hozzáférése a felhasználók szenzitív adataihoz, és 96%-a képes a háttérben működni.

Az viszont jó hír, hogy ezek a problémák néhány egyszerű lépéssel könnyen megelőzhetők. A rossz hír, hogy

az emberek többsége kihagyja az adatbiztonsági- és adatvédelmi intézkedéseket.

Például a felhasználók 47%-a elismerte, nem figyel oda a már letöltött alkalmazások engedélykéréseire. Majdnem minden ötödik ember (21%) szintén nem figyel arra, hogy milyen jogosultságokat ad egy frissen telepített alkalmazásnak.

Az alkalmazások egyre fontosabb szerepet töltenek be mindennapjaink során, szinte mindenre applikációt használunk – fotókat szerkesztünk, fizetünk, játszunk, vásárlunk, asztalt foglalunk. Ez a kutatás felhívja a figyelmet arra az ellentmondásra, hogy használjuk, ámde nem feltétlenül bízzunk ezekben a programokban.

Van olyan termék, ami elemzi a készülékeken található alkalmazásokat, és azonosítja azokat, amelyek a háttérben is működnek és fogyasztják az akkumulátorokat. A felhasználók pedig egyetlen gombnyomással megállíthatják ezeket az akkumulátorgyilkos programokat.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×