Képzeljen el egy hatalmas ventillátort, amely beszippantja a levegőt és átvezeti egy vizes technológiájú szűrőn, amely mintegy csapdába ejti a szén-dioxidot. Ezután melegítéssel és többfajta kémiai eljárással kezelik, amíg végül szénforrássá válik, amelyet akár üzemanyagok gyártásához is lehet használni.
Mindez már a gyakorlatban is megvalósítható: a Carbon Engineering nevű kanadai cégnél már működik az az üzem, amely alkalmas szén-dioxid begyűjtésére és üzemanyagok - ráadásul alacsony szén-dioxid-kibocsátású üzemanyagok - gyártására - írta a phys.org.
A szén-dioxid levegőből való "befogásának" és hasonló célra való felhasználásának ötlete nem új, ám eddig még nem sikerült üzemi szinten és költséghatékonyan megoldani. A kanadai cég számításai szerint eljárásuk költsége elég alacsonyan tartható ahhoz, hogy sok helyen használhassák és hatékonyan lehessen vele csökkenteni az autós és kamionos közlekedésből, repülésből és más közlekedési, szállítmányozási formákból származó szén-dioxid-kibocsátást, ami a globális kibocsátásunknak mintegy 20 százalékát teszi ki.
A cég mérnökei szerint dízel- és gázolajat, valamint kerozint is lehet gyártani az új eljárással. Egy üzem naponta 2000 hordó üzemanyagot lenne képes előállítani, vagyis évi több mint 30 millió gallont (mintegy 114 millió litert).