eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Gipsz helyett 3D-nyomtatóval készült síné a jövő

Gipsz helyett 3D-nyomtatóval készült síné a jövő

Forradalmasítani fogja a gyógyászati segédeszköz gyártást a gipszet helyettesítő 3D-s technológiával készült rögzítő sín - mondta a Péterfy Sándor utcai Kórház, Rendelőintézet és Baleseti Központ igazgatóhelyettes főorvosa.

„Korábban voltak már hasonló kísérletek, nyertek is egy designer-díjat egy ilyen eszköz elkészítése kapcsán. A hétköznapi életben a gyógyászati segédeszköz gyártásban voltak már ezzel kapcsolatos próbálkozások, de eddig nem vezetődött be, mint rutin eljárás” - ismertette Tóth Ferenc.

„A 3D-s technológiával készült rögzítő sínt az anyagszerkezettől függően, de sokkal nagyobb rácsszerkezettel lehet elkészíteni. Tehát a bőr ápolása sokkal könnyebb, és a 3D-s nyomtatással elkészíthető eszköznek jóval kisebb a súlya, még a műanyag-gipszeknél is” - sorolta az előnyöket a Péterfy Sándor utcai Kórház, Rendelőintézet és Baleseti Központ igazgatóhelyettes főorvosa.

Tóth Ferenc közölte, az elsődleges baleseti ellátásban egyelőre nem látja a 3D-s nyomtatás helyét.

„Ha egy törést helyre kell rakni, azt nem lehet ezzel a megoldással megoldani. De ha egy törés stabil, az ezzel a fajta megoldással megtartható, ráadásul sokkal komfortosabb a betegnek”

- ismertette.

„Ha egy törést helyre kell tenni, nem tudjuk útközben megőrizni ezt a pozíciót, amíg az eszközt elkészítjük. Ezért az elsődleges baleseti ellátás ezután is a hagyományos technikával lesz, és amint a törés már magától a helyén marad, csak rögzíteni kell azt, akkor léphet be a 3D-nyomtatással készült eszköz” - fejtette ki.

A Péterfy Sándor utcai Kórház, Rendelőintézet és Baleseti Központ igazgatóhelyettes főorvosa szerint az, hogy mennyi idő alatt készül el egy gipszet helyettesítő tartósín, a geometriai bonyolultságtól is függ bizonyos mértékig, de sokkal inkább technikafüggő, vagyis a nyomtató sebességétől.

Tóth Ferenc szerint egészen biztosan el fog terjedni ez a technológia, és forradalmasítani fogja a gyógyászati segédeszköz gyártást.

„Akkor válik hétköznapi, használható eszközzé a 3D-s gipsz, és a betegek akkor kaphatják kézbe, ha megvannak a toxikológiai vizsgálatok, egészen pontosan meg lehet határozni az anyagot, amiből készülhet, és lesz arra valamilyen finanszírozási forrás, hogy ezt az elég drága 3D-nyomtatót erre a célra megvásárolják” - közölte a Péterfy Sándor utcai Kórház, Rendelőintézet és Baleseti Központ igazgatóhelyettes főorvosa.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×