Infostart.hu
eur:
349.28
usd:
301.11
bux:
138314.35
2026. június 16. kedd Jusztin

Áttörést értek el a rettegett betegség megelőzésében

Ausztrál kutatók rájöttek, hogyan lehet megakadályozni, hogy a malária kórokozói "foglyul ejtsék" és átalakítsák az emberi vörösvérsejtet. Reményeik szerint kutatásuk eredménye áttörést hozhat az évente egymillió halálos áldozatot követelő kór elleni harcban.

A malária megelőzhető és gyógyítható, de halálos lehet, ha nem kezelik megfelelően. Ez elsősorban a szegény országokban okoz súlyos problémát, így a malária évente egy-három millió ember életét követeli. A halálos áldozatok többsége fekete-afrikai kisgyerek.

Ausztrál kutatók most végre áttörést értek el a malária elleni harcban: azonosítottak nyolc fehérjét, amelyek segítik a kórokozókat abban, hogy "foglyul ejtsék" és átalakítsák a vörösvérsejteket, és megakadályozzák, hogy az immunrendszer "kimossa" a szervezetből a parazitákat.

Ha a nyolc fehérjéből csak egyet is eltávolítanak, akkor máris le tudják állítani a fertőzési folyamatot - számoltak be vizsgálatuk eredményéről a melbourne-i kutatók a Cell című szakfolyóiratban.

A fehérjék a szervezet természetes építőelemei, a nagyméretű molekulák kulcsfontosságú szerepet játszanak a sejtek működésében. A Walter and Eliza Hall Institute of Medical Research kutatói, akiknek a munkáját Alan Cowman professzor vezette, azt remélik, hogy eredményük ismeretében sikerül kifejleszteni olyan gyógyszereket, talán még oltóanyagot is, amelyek segítségével megelőzhető lesz a maláriafertőzés.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter: „szégyelljék magukat!” – sürgősséggel tárgyalja az Országgyűlés a korrupcióellenes törvénycsomagot

Magyar Péter: „szégyelljék magukat!” – sürgősséggel tárgyalja az Országgyűlés a korrupcióellenes törvénycsomagot

Sürgős tárgyalásba vette az Országgyűlés az európai uniós forrásokhoz való hozzáféréshez szükséges 110 oldalas törvénymódosító javaslatot. A Fidesz és a KDNP nemmel szavazott, Magyar Péter miniszterelnök szerint az ellenzék nem akarja, hogy Magyarország hozzájusson a 6000 milliárd forintos uniós forrásokhoz. Görög Márta igazságügyi miniszter, az előterjesztő hangsúlyozta: Magyarország nem elveszíteni akarja az uniós forrásokat, hanem hazahozni és felhasználni, és nem új feltételeket teljesítenek, hanem 2022 óta ismert kötelezettségeket
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×