Infostart.hu
eur:
355.65
usd:
312.96
bux:
139301.72
2026. június 24. szerda Iván

"Semmi értelme, hogy magunk mérjük a vércukorszintünket"

Két kutatás is bizonyította Nagy-Britanniában, hogy nem hatékony és nem is olcsóbb, ha a 2-es típusú diabéteszben szenvedők maguk mérik vércukorszintjüket.

Míg az egyik kutatócsoport azt állapította meg, hogy azok, akik maguk végzik el a vizsgálatot, hajlamosabbak a depresszióra, a másik arra az eredményre jutott, hogy az önellenőrzés évente, páciensenként 90 fonttal (csaknem 30 ezer forinttal) többe kerül, mint ha az orvos állapítaná meg a vércukorszintet.

Az egészségügyi minisztérium ugyanakkor hangsúlyozza: nagyon hasznos lehet, főleg az inzulinra szoruló betegek számára, hogy maguk is figyelni tudják állapotukat. Néhány éve azonban nemcsak őket bíztatják az önellenőrzésre, hanem azokat is, akiknek nincs szükségük a hormon adagolására.

Az Egyesült Királyságban nagyjából 2 millió 350 ezer cukorbeteg él, a legtöbbjük 2-es típusú diabéteszben szenved: szervezetük nem állít elő megfelelő mennyiségű inzulint, vagy ha mégis, az nem elég hatásos.

Csak hátrányai vannak?

Az első kutatást Észak-Írországban végezték olyanok részvételével, akiknél a közelmúltban diagnosztizálták a 2-es típusú cukorbetegséget. A szakértők azt találták, hogy a 180 résztvevő, hiába mérte saját maga a vércukorszintjét, nem tudta pontosabban szinten tartani azt, mint az orvos által ellátott betegek. Ráadásul e páciensek nagyobb része lett depressziós is.

Az Oxfordi Egyetem munkatársai az önellenőrzés költséghatékonyságát mérték, miután kiderült, hogy 2001 és 2003 között a brit egészségügyben a vércukorszint-vizsgálatokra költött összeg 85 millióról 118 millió fontra emelkedett.

Kiderült, hogy azok, akik saját maguk mérik vércukorszintjüket, sokkal többet költenek a vizsgálatra, ez pedig összefüggésbe hozható alacsonyabb életszínvonalukkal, végső soron pedig azzal, hogy nagyobb eséllyel válnak depresszióssá.

Szabad a döntés


A Diabetes UK nevű szervezet szakértője, Libby Dowling szerint a betegnek magának kell eldöntenie, hogy az önellenőrzést választja-e, és ha igen, meg kell kapnia minden segítséget és információt, hogy megfelelően végezze a vizsgálatot, és tudja, mikor kell orvoshoz fordulnia.

A cukorbetegség, ha rosszul kezelik, súlyos komplikációkhoz, szívbetegséghez, vaksághoz vagy agyvérzéshez vezethet, így, ha rövid távon azzal spórolunk, hogy csökkentjük az önellenőrzők számát, nagyobb kárt okozhatunk a pácienseknek, ami hosszú távon drágább lehet a társadalombiztosítás számára is - hangsúlyozta Libby Dowling.

Címlapról ajánljuk
Sinkó Eszter: valódi egészségügyi rendszerváltáshoz nem elegendőek a személycserék

Sinkó Eszter: valódi egészségügyi rendszerváltáshoz nem elegendőek a személycserék

Több olyan eleme is volt az eddigi rendszernek, amelyek azt mutatták, hogy állam által vezérelt egészségügy alakult ki az elmúlt tizenhat évben Magyarországon – mondta az egészségpolitikai szakértő egy konferencián. Úgy véli, drámaian romlott az egészségügyi ellátás színvonala ezen időszak alatt, ezért az új egészségügyi tárcának egyebek mellett javítania kell az egészségügyhöz való hozzáférést, továbbá rendeznie kell a köz- és magánellátás viszonyát.

Tarr Zoltán: ilyen lesz a közmédia

A cél a szabad, független közmédia, ami nem a mindenkori hatalmat szolgálja, hanem valóban a köz érdekében működik, a hiteles tájékoztatáson dolgozik, és megbízható, politikamentes intézmény - közölte a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán, miután az Országgyűlés elfogadta a közmédia intézményrendszerének átalakításáról szóló jogszabályt.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Sötétbe borult a Krím, Putyin már tárgyalna a békéről - Híreink az ukrajnai háborúról szerdán

Sötétbe borult a Krím, Putyin már tárgyalna a békéről - Híreink az ukrajnai háborúról szerdán

Súlyos támadás érte Ukrajna felől az orosz megszállás alatt álló Krím félszigetet, felrobbant a balaklavai erőmű, Szevasztopol város és térsége sötétbe borult. Vlagyimir Putyin orosz elnök tegnap este arról beszélt, hogy tárgyalna Ukrajnával / Amerikával a háború lezárásáról, de továbbra is ragaszkodik az "annektált" megyék teljes egészéhez és Ukrajna katonai semlegességéhez. A frontvonalon szorongatják az oroszok Kosztyantynivkát, a város északi részébe is betöltek a megszálló katonák. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború szerdai eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×