Infostart.hu
eur:
386.47
usd:
330.03
bux:
110405.74
2025. december 20. szombat Teofil
Tourist couple looking at The Eiffel Tower, Paris, France
Nyitókép: James O'Neil / Getty

Kedvező hírek érkeztek a Szajnáról, de még van min aggódni

A párizsi olimpia közeledtével jelentősen javult a folyó vízminősége, emiatt a szervezők bizakodóak, ám a vízhozam a megengedett felett van az esőzések után.

A Szajna vízminősége az elmúlt tizenkét napból "tizenegy, illetve tíz napon" megfelelt a fürdőzési előírásoknak - mondta az olimpiai játékokért és a Szajnáért felelős párizsi alpolgármester pénteken.

"Reméljük, hogy az időjárás egy kicsit jobb lesz, de egyáltalán nem aggódunk a versenyek lehetséges megtartása miatt" - tette hozzá Pierre Rabadan.

A megnyitót két hét múlva pénteken tartják Párizsban, míg az első versenyeket július 30-ra tervezik a folyóban.

„Nem mondom, hogy nagyon magabiztosak vagyunk, tekintve az időjárást, de nem aggódunk amiatt, hogy ne tudnánk megtartani a versenyeket”

– emelte ki az alpolgármester.

Mint június eleje óta minden héten, a városházának és a regionális prefektúrának pénteken közzé kell tennie a folyóvíz minőségét vizsgáló elemzések eredményeit. Ezek szerint az olimpiai helyszín (III. Sándor híd) közelében vett minta a legutóbbi hét napból haton megfelelt, vagyis az eredmények megerősítik, hogy a Szajna vízminősége egyértelműen javult.

Korábban a főváros négy helyszínén naponta mért értékek még nem voltak túl biztatóak, a július 3. és 9. közötti időszakra vonatkozó adatok azonban azt mutatják, hogy a szokásos nyári vízhozam több mint háromszorosát meghaladó vízhozam ellenére a folyó vízminősége viszonylag jó, az elemzések több mint 80%-a megfelelő – közölték hivatalosan.

A Le Figaro szerint a szervezők némileg megnyugodhatnak. Az állam és a helyi hatóságok több mint 1,4 milliárd eurót fektettek be azért, hogy a Szajnát úszhatóvá tegyék. Ez túlmutat az olimpián, ugyanis jövő évtől mintegy húsz fürdőhelyet nyitnak meg a régióban. Ehhez biztosítani kell, hogy két baktériumtípus, az E.coli és a bélbaktériumok szintje ne lépjen túl bizonyos határértékeket. Ennek érdekében jelentős munkát végeztek. Mára a "fürdőterv minden célkitűzése megvalósult" - bizonygatja a regionális prefektus, Marc Guillaume, aki különösen két szennyvíztisztító telep korszerűsítését, 260 Párizsban kikötött hajó csatornahálózatra való rákötését, valamint a fővárostól felfelé a rossz bekötések felének kijavítását említi (addig ugyanis a közeli külvárosokban mintegy 23 ezer ház közvetlenül a környezetbe engedte a szennyezett vizet).

Az esővíz azonban még kockázatokat jelent. Bár fejlesztették az infrastruktúrát, ami gyűjti a csapadékot, az elmúlt hét borús időjárása rontotta a víz minőségét. A folyó vízhozama is megnőtt: pénteken, az elmúlt napok esőzései után, Austerlitznél átmenetileg megközelítette a 600 köbmétert másodpercként. A hétvégén várhatóan ismét emelkedni fog, mielőtt a jövő hét elején csökkenni kezdene. A prefektus szerint az előírások "nagyjából 450 köbméter/másodperces értéket engedélyeznek a rendezvények megtartására".

A B terv a triatlon (július 30. és 31., augusztus 5.), a nyílt vízi úszás (augusztus 8. és 9.) és a paratriatlon (szeptember 1. és 2.) versenyszámok egy-két nappal történő elhalasztása, a szervezők végül elismerték, hogy létezik C terv is. A Nemzetközi Triatlon Szövetség szabályai lehetővé teszik, hogy az eseményt más megoldás híján duatlonra váltsák, vagyis a kerékpár és a futás maradna csak a programban, az úszás kikerülne. A nyílt vízi úszásnál pedig egy tartalékhelyszínt is kijelöltek: a Vaires-sur-Marne-i létesítményt, ahol az evezős és kajak-kenus versenyeket is megrendezik.

Közben Anne Hidalgo párizsi főpolgármester példát akar mutatni: már a jövő héten megmártózik a Szajnában, "ha az időjárás engedi". A politikus július 17-én, szerdán délelőttre, a városháza közelében ugrik vízbe.

Címlapról ajánljuk
Donald Trump le akar számolni Venezuela elnökével

Donald Trump le akar számolni Venezuela elnökével

Az amerikai elnök teljes olajblokádot hirdetett Venezuela ellen, hadihajókkal zárná el az ország fő bevételi forrását. Szakértők szerint a gazdasági nyomás egyedül nem biztos, hogy elég lesz a rendszer megdöntéséhez.

Az EU nem ezt az utat tervezte Ukrajna támogatására - Merz ennek ellenére elégedett

A zárolt orosz vagyon érintetlen maradt, a tagállamok három kivétellel Ukrajna 90 milliárd eurós támogatásában állapodtak meg. Legalábbis a nyilvánosság előtt ezzel a német kancellár is elégedett volt, noha az eredményhirdetésig az ellenkezőjét remélte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.22. hétfő, 18:00
Vecsei Miklós
felzárkóztatásért felelős miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×