Fábián László szkeptikus a nemzetközi szövetség elképzelését illetően, ugyanis, mint mondta, az elmúlt évtized során folyamatosan gyengül az öttusázók lovastudása, amit úgy most úgy orvosolnának, hogy szabályváltoztatások révén könnyebbé, egyszerűbbé tennék a számot (az Infostart is megírta: eygebek mellett kevesebb ugrást, illetve alacsonyabb, egyszerűbb akadályokat írnak elő jövő évtől).
Az olimpiai bajnok megjegyezte, az ő idejében fantasztikus lovasok voltak a mezőnyben nemcsak idehaza, hanem világszerte is. Most ezzel szemen azt látja, hogy a tokiói olimpián a 36 női indulóból jó, ha tíz-tizenketten jól lovagoltak, nyolcan meg elfogadhatóan.
„Sajnos ez nem azt a színvonalat mutatja, ami 30-40 évvel ezelőtt volt.”
Az InfoRádiónak nyilatkozó olimpiai bajnok öttusázó úgy gondolja, hogy a házigazdák által a versenyzőknek biztosított lóállománnyal sem volt baj, azzal együtt, hogy mindig van kettő-három olyan állat, ami nem olyan színvonalú, mint a többség. Ugyanakkor az addig toronymagasan vezető német Annika Schleunak, aki végül nulla pontot lovagolt, lett volna lehetősége megoldani a feladatot, amennyiben egy kicsit nagyobb biztonsággal tud lovagolni.
Fábián László emlékeztetett, az öttusa lovaglás nem szól másról, mint hogy kvázi egy ismeretlen lóhoz kell alkalmazkodni, ezenek a temperamentuma más és más, és attól szép a szám, hogy ezt meg kell tudni oldani. Vagyis
a probléma abban rejlik, hogy a mai öttusázók zöme utazni szeretne a ló hátán,
és ennek esett áldozatául a német hölgy – tette hozzá.
A szakember szerint nehezen lenne megoldható, hogy a versenyezők szemezgessenek a lovak között, azt választva végül, amelyik átugorja a „templomtornyot” is, ráadásul mindez az öttusa filozófiájával is teljesen ellentétes lenne.
Többször felmerült már az a kérdés is, hogy mindenki saját lóval induljon, ez azonban iszonyatos költségekkel járna, és némileg gazdasági háborúvá tenné az öttusát – hívta föl a figyelmet, hozzátéve, elegendő a ló szállítási költségeire gondolni. A következő „történet” pedig, hogy melyik az a sportoló (vagy ország), amely az akadályokat „átlépegető” lovat tud venni, hiszen több millió eurós és dolláros lovakat is lehet vásárolni.
Fábián László megismételte, a Nemzetközi Öttusa Szövetség abba a hibába esett, hogy látja, nem megfelelő a lovastudás, de ezért lejjebb viszi az akadályt.
„És mit csinál erre a sportoló? Kevesebbet edz, ami azt jelenti, hogy még kisebb lesz a tudása.”
Szerinte nem ez a megoldás, hanem az, hogy a nemzetközi szövetség megpróbálja, ahogyan jó felszerelések biztosításával teszi is, lovas lehetőségekkel is támogatni az országokat.