eur:
411.78
usd:
395.25
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Georginio Wijnaldum, a Liverpool játékosa (b2) gólt szerez az Atlético Madrid ellen a labdarúgó Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjének visszavágóján Liverpoolban 2020. március 11-én.
Nyitókép: Peter Powell

Két angliai sportesemény sok ember haláláért lehet a felelős

Azt állította egy vezető brit tudós a BBC-nek, hogy a márciusban megtartott Liverpool–Atlético Madrid Bajnokok Ligája labdarúgó-mérkőzés és a Cheltenham Fesztivál elnevezésű rangos lovasesemény megnövelte „a szenvedést és a halálos áldozatok számát.”

Tim Spector professzor, aki az Egyesült Királyság legnagyobb koronavírus-szakértőjének számít, elmondta, hogy a helyi megbetegedések száma az események után a „többszörösére nőtt”.

A Cheltenham fesztivál március 10. és 13. között több mint 250 ezer nézőt vonzott Anglia délnyugati részébe, a Liverpool pedig 52 ezer néző előtt játszott az Anfielden, március 11-én. A BBC által március utolsó hetében látott adatok szerint Liverpool és Cheltenham voltak azok a területek, amelyekben a legtöbb eset előfordult. Egy tanulmány becslése szerint a népesség körülbelül öt-hat százaléka tüneteket mutatott e két régióban.

A brit kormány akkor még azt tanácsolta, hogy az emberek nyugodtan vegyenek részt az ilyen tömegeseményeken, annak ellenére, hogy más országok kormányai már megtiltották az ilyen típusú rendezvények megtartását.

Boris Johnson miniszterelnök március 7-én részt vett az angliai Hat Nemzet (Six Nations) rögbimérkőzésen, amelyen Anglia és Wales játszott. Ráadásul nem egyedül ment ki a sporteseményre, hanem várandós barátnőjével, Carrie Symondssal. (Wilfred Lawrie Nicholas Johnson április 29-én született meg, Londonban.)

A brit kulturális miniszter, Oliver Dowden abban az időben kijelentette, hogy „nincs ok arra, hogy az embereket kizárják ezekről a rendezvényekről.”

Spector professzor azt állítja, hogy a későbbi statisztikákat látva ez a feltételezés téves volt.

„Úgy gondolom, hogy a sporteseményeket legalább egy héttel korábban be kellett volna tiltani, mert növelték a megbetegedettek, sőt a halálos áldozatok számát”

– mondta. A kormány erre így reagált: „Számos tényező befolyásolhatja az esetek számát egy adott területen, ideértve a népsűrűséget, az életkort, az általános egészségi állapotot és a terület helyzetét a pandémiás görbén.”

Az Edge Health, egy olyan cég, amely a Nagy-Britannia Nemzeti Egészségügyi Szolgálat adatait elemzi, megbecsülte: a Bajnokok Ligája-meccshez 41 haláleset kapcsolható. A Londoni Imperial College és az Oxfordi Egyetem becslése szerint Spanyolországban a mérkőzés idején mintegy 640 000 pozitív koronavírus-fertőzött volt, Nagy-Britanniában akkor még csak százezer. Körülbelül 3000 spanyol néző volt jelen. Az volt az utolsó nagy labdarúgó-mérkőzés, amelyet Angliában a leállás előtt játszottak. A Liverpool egyébként önmaga nem fújhatta volna le a mérkőzést, de még arról sem dönthetett, hogy zárt ajtók mögött rendezzék - ezt a döntést az európai labdarúgás irányító testületének, az UEFA-nak kellett volna meghoznia.

Az UEFA ellenben úgy védekezik, hogy nem kapott tanácsot vagy kérést a helyi hatóságoktól, a zárt kapus rendezést indítványozva. Az UEFA szerint a brit kormány azon az állásponton volt, hogy nincs akadálya a mérkőzés megrendezésének.

Címlapról ajánljuk

Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Nemcsak a fővárost, hanem az agglomerációs településeket is érzékenyen érintheti a választókerületek tervezett átalakítása. Forián-Szabó Gergely budakalászi polgármester elmondta, hogy a javaslat Budakalászt teljesen leválasztaná a természetes kapcsolatrendszeréről, ami a hétköznapi életben a lakosság számára komoly hátrányokkal járhat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×