eur:
404.11
usd:
352.62
bux:
97047.98
2025. június 23. hétfő Zoltán
Nyitókép: Pixabay.com

Felidézte a FIFA a felejthetetlen holland–spanyolt – nézze meg itt!

A FIFA a maga eszközeivel igyekszik otthonmaradásra serkenteni a szurkolókat szerte a nagyvilágban. Kinyitja archívumát, s honlapján, valamint youtube-csatornáját lejátszik harminc emlékezetes világbajnoki mérkőzést.

Az elmúlt napok szavazása alapján a nyitány a 2014-es brazíliai Mundial felejthetetlen csoportmérkőzése, a Hollandia–Spanyolország találkozó, amely szombaton 15 órától látható. Az infostart.hu felidézi a mérkőzés körülményeit.

Az előző, dél-afrikai világbajnokság két döntőse azonos csoportba került Brazíliában, a chilei és az ausztrál válogatott mellé. Ez volt az első alkalom a vb-k történetében, hogy az előző torna első és második helyezettjét azonos négyesbe sorsolják.

A spanyolok éppen úgy uralták a világfutballt, mint a franciák egy évtizeddel korábban, 2008-ban és 2012-ben Európa-bajnokok, 2010-ben világbajnokok lettek. Vicente Del Bosque nagyon rutinos kerettel utazott Brazíliába, mindössze egy játékosa (a tartalék Koke) volt 25 év alatti, a 23 futballistából hat már túljárt a századik válogatottságán.

A holland válogatottat, az Oranjét az egykoron a Barcelonánál is dolgozó Louis van Gaal dirigálta. A 2010-es vb-ezüstérem után a csapat kudarcot vallott a 2012-es, ukrán-lengyel közös rendezésű Európa-bajnokságon, s ez generációváltáshoz is vezetet az Oranjén belül. A régieket, a rutint négy kulcsjátékos, Wesley Sneijder, Arjen Robben, Dirk Kuyt és Robin van Persie képviselte.

A spanyolok az első, a hollandok a tizenötödik helyen álltak a világranglistán a torna előtt, de nem ezért tartotta a többség esélyesebbnek a címvédőt.

Arra, ami történt, senki sem számított.

2014. június 13-án Salvadorban, Bahia állam fővárosában játszották a találkozót. A spanyolok a 27. percben vezetést szereztek büntetőből, miután Nicola Rizzoli, az olasz játékvezető úgy ítélte meg, hogy Stefan de Vrij, a hollandok védője szabálytalankodott Diego Costával szemben. Xabi Alonso gólra váltotta a tizenegyest.

Ám a hollandok magukra találtak, az első félidő utolsó előtti percében Robin van Persie látványos fejessel kiegyenlített. A folytatás pedig az övék volt, Robben, De Vrijn, újra Robben majd Van Persie szinte tízpercenként szerzett egy-egy gólt. A két „veterán” nagy formában volt, RVP tríz gólt szerzett ezt is beleértve az előző kilenc válogatott meccsén, Robben mérlege hét mérkőzésen hét gól volt.

Az Oranje végül 5-1-re nyert, címvédő még soha nem szenvedett a nagy diadalt követő (négy évvel későbbi) első vb-meccsén ilyen súlyos vereséget. A spanyol válogatott, a Furia Roja 1963, a skótok elleni 2:6 óta először kapott öt gólt válogatott mérkőzésen. Ez a négygólos vereség volt a legsúlyosabb, amelyet címvédő valaha elszenvedett vb-mérkőzésen. A spanyolok mindössze egyszer kaptak ennél több gólt világbajnoki mérkőzésen, különös egybeesés, hogy azt is Brazíliában, de 1950-ben, a rendező válogatott ellen (1:6)

A hollandokat a nemzetközi sajtó azonnal a torna egyik esélyesének kiáltotta ki, a spanyolok pedig úgy érezték, nincs még minden veszve. A madridi lapok emlékeztettek arra, hogy négy évvel korábban, Dél-Afrikában, a válogatott kikapott az első mérkőzésén, mégis világbajnok lett.

Brazíliában nem lett. Mi több: nagy kudarcot vallott. Egy győzelemmel és két vereséggel csak harmadik lett a csoportban, s így kiesett. A hollandok százszázalékos teljesítménnyel zárták az első szakaszt, a legjobb nyolc közé jutottak. Ott tizenegyes-párbajban kiestek a Costa Rica-iak ellen, ugyanabban a stadionban, Salvadorban, ahol lehengerelték a spanyolokat.

Címlapról ajánljuk
Csicsmann László: azzal számolok, hogy a Közel-Kelet napról napra az eszkaláció egyre erőteljesebb szintjére lép

Csicsmann László: azzal számolok, hogy a Közel-Kelet napról napra az eszkaláció egyre erőteljesebb szintjére lép

Eszkalációs spirálban vagyunk, ami fokozódik. Irán láthatóan fenyegetőzik és reagál, és ez alapvetően akár újabb amerikai támadást generálhat – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Csicsmann László, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára. A Közel-Kelet szakértő beszélt az Irán elleni amerikai támadás hatásairól, a destabilizációról, a régió helyzetéről és az Európai Unió szerepéről is.

Aszódi Attila: az amerikaiak is jól tudják, hogy működő iráni atomerőmű megtámadása katasztrófához vezetne

Hatvan százalékos urándúsítás semmiképpen nem indokolt egy polgári programban, atomerőműhöz nem szükséges ilyen magas dúsítás, így arra lehet következtetni, hogy a perzsa állam fegyver-előállítás céljából kezdeményezte az eljárást – mondta az InfoRádióban a Budapesti Műszaki Egyetem Természettudományi Karának dékánja. A nukleáris biztonsági szakértő hozzátette: most még nem lehet tudni, hogy az iráni urándúsító létesítményeken túl maguk a dúsított uránkészletek is sérülést szenvedtek-e az amerikai támadásokban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Amerika megtámadta Iránt, a legrosszabb forgatókönyvre készülnek a Perzsa-öbölben – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Amerika megtámadta Iránt, a legrosszabb forgatókönyvre készülnek a Perzsa-öbölben – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Az amerikai adminisztráció közlése szerint az iráni Fordóban hat úgynevezett "bunkerromboló" bombát dobtak le a feltételezett föld alatti urándúsító üzem megsemmisítésére, míg két másik iráni atomlétesítményt - Natanzban és Iszfahánban - a haditengerészet Közel-Keleten tartózkodó hajóiról felbocsátott Tomahawk rakétákkal támadtak. Natanz Irán legnagyobb urándúsító létesítménye, Fordow pedig egy rendkívül titkos, mélyen a hegyek közé temetett létesítmény - írja a CNN. Az iráni parlament döntött a Hormuzi-szoros lezárásának lehetőségéről, de a végső szót a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsnak kell kimondania. Két, amerikai támaszpontoknak helyet adó közel-keleti ország, Bahrein és Kuvait óvintézkedéseket tett az Irán elleni amerikai légicsapások után, felkészülve a konfliktus esetleges kiterjedésére – írja a Reuters. Cikkünk folyamatosan frissül az Irán-Izrael háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×