eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Facebook

Vége a téli átigazolásoknak: itt vannak az új rekorderek

Nem feltétlenül fogjuk az európai elitbajnokságok immár magunk mögött hagyott 2019 téli átigazolási hónapját a szenzációk januárjaként rögzíteni, mégis, két ligában – az olaszban és a franciában – megdőlt az eddigi téli átigazolási rekord.

Az AC Milan szerződtette a Genoától a lengyel Krzysztof Piąteket, s ezzel rekordot írt: a Serie A-ban télen még nem fizettek ilyen sok pénzt, 35 millió eurót egy játékosért. Ugyanakkor az elmúlt évek átigazolási összegeit figyelme ez nem példátlan összeg, de arra jelzés, hogy inkább a szezon előtt költenek a klubok. (Pedig az UEFA eltörölte korábbi tiltását, így a téli szerzemények játszhatnak a nemzetközi kupákban, függetlenül attól, hogy ősszel egy másik klubbal már pályára léptek.)

A francia rekordot a Paris Saint-Germain (ki más?) döntötte meg, az argentin Leandro Paredes megvételével, a 47 millió euró a Ligue 1 téli csúcsa, de persze messze elmarad Neymar vagy éppen Kylian Mbappé korábbi vételi árától. Paredes nincs vele a klubnál az első háromban.

A mostani átigazolási időszakban a Premier League klubjai 196 millió eurót költöttek, ez a legtöbb az öt nagy bajnokságot tekintve.

Az összeg ugyanakkor messze elmarad az egy évvel korábbitól (477 millió euró). Csökkent a spanyol Lia Liga költése is (67,25 millió, 2018-ban: 277), a Bundesliga nagyjából az előző évi szinten maradt (2019: 72,27, 2018: 73), míg a Ligue 1 72,9 milliójának több mint fele Paredes megvételéből állt össze, és ez okozta, hogy a francia élvonal költése meghaladta a 2018 januárit (57). A legszembetűnőbb különbség az olasz bajnokságot tekintve van. A Serie A klubjai tavaly rekordot jelentően kevés pénzt költöttek a télen (28 millió euró, 2017: 94, 2016: 66), ellenben idén 147,2 millió eurót szántak erősítésekre. Ennél többet a Premier League-et nem számítva, csupán egyszer, tavaly a spanyol La Ligában (277 millió) fizettek ki.

Az öt nagy bajnokság klubjai 2019 januárjában 555,62 millió eurót áldoztak játékosvásárlásra, ez elmarad a 2017-es 655 milliótól és főleg a tavalyi 911 milliótól.

Ami a legdrágább mostani igazolásokat illeti, Angliában a Chelsea 64 millió eurót adott a Borussia Dortmundnak Pulisicért, de a játékos csak nyáron érkezik majd a Stamford Bridge-re. Meglepő, hogy a listán a második (Solanke, 21,2) és az ötödik (Mepham, 13,6) vétel is a Bournemouthé. A tragikus sorsú Emiliano Sala 17 millió eurós vételi ára – amelyet egyelőre kérdéses, hogy kifizet-e a Cardiff City a Nantes-nak – a negyedik legnagyobb összeg a Premier League téli igazolásainak listáján.

A Serie A-ban Piątek a rekorder, 35 millióval, de az AC Milan, amely valamennyi klub közül a legtöbbet költötte a télen, szinte ugyanennyit adott a brazil Paquetáért is.

A spanyoloknál a Real Madrid költötte a legnagyobb összeget egy játékosra, ez nem meglepő. Az már igen, hogy ez csak 17 millió euró és Brahim Diaz ért ennyit, aki a Manchester Citytől tért haza Spanyolországba. A Barcelona sok játékost vett, de nagyon olcsón, egyikük ára sem érte el a négymillió eurót.

A Bundesligában az RB Leipzig 19 millió euróval lett rekorder, ennyit fizetett az RB Salzburgnak a mali válogatott Amadou Haidarának. Részben talán befektetési céllal is, a nemzetközi sajtó egyöntetű véleménye, hogy a tehetséges középpályás előtt nagy jövő áll. A Dortmund legdrágább vétele a Boca Juniorstól szerződtetett Balerdi (15,5 millió euró), a Bayerné pedig a kanadai Vancouver Whitecapstől megszerzett Alphonso Davies (10 millió).

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 20:33
2024. november 21. 15:15
×
×
×
×