Az oroszországi labdarúgó világbajnokságra nem csak a válogatottak és a szurkolók készülnek, hanem a kiberbűnözők is - erre hívják fel a figyelmet a szakemberek.
Drága lehet az olcsó jegy
Az egyik leggyakoribb módszer, hogy a csalók különféle akciókkal kecsegtetik a gyanútlan felhasználókat:
olcsó meccsjegyek, közeli szállásfoglalási lehetőségek, transzferek a mérkőzések helyszíneire.
Ezeket a remek lehetőségeket általában kéretlen levelekben vagy közösségi felületeken kínálják az érdeklődők számára - mondta az InfoRádiónak Béres Péter, a Sicontact Kft. IT vezetője.
Miután a célpontokkal elhitetik, hogy értékes szolgáltatásokat kínálnak számukra, azok rákattintanak a megadott linkre, és olyan adathalász weboldalra kerülnek, amely meggyőzően utánozza például a világbajnokság hivatalos oldalát. Az áldozatok, miután a fizetés során megadják személyes adataikat, hiába várják a jegyeket, szolgáltatásokat. E helyett az ellopott hitelkártya-adatokkal felfegyverkezett támadók megcsapolják a bankszámlájukat.
A FIFA épp ezért arra figyelmeztet, hogy
a világbajnokságra a jegyeket csak a szervezet honlapján lehet megvásárolni,
a hivatalos jegy- és szálláscsomagok pedig kizárólag egy kijelölt cégen és annak értékesítési ügynökein keresztül érhetők el.
Ha nem a hivatalos csatornákon keresztül vásárolunk jegyeket, akkor fel kell készülni arra, hogy nem jutunk be a stadionba, és szállásunk sem lesz.
Más csalások középpontjában az utazási vízumok vagy a szurkolói azonosítók állnak. Az utóbbi az orosz hatóságok által igényelt dokumentum, amely az érvényes jeggyel való belépést biztosítja.
Hamisított világbajnoki termékeket (pólókat, sálakat, zászlókat) is árulnak átverős weboldalakon keresztül a szélhámosok.
Mérkőzések online ingyen, vagy mégsem?
Egy másik gyakori forgatókönyv a mérkőzések ingyenes online megtekintésének felajánlása egy állítólag élő közvetítéseket kínáló weboldalon. Ehhez arra kérik a felhasználót, hogy kattintson egy linkre vagy töltsön le egy kiegészítő szoftvert, kodeket, meghajtó programot, frissítsen egy már meglévő programot (pl. Adobe Flash).
Valójában ezeken keresztül vírusokkal, kártevőkkel fertőzik meg a gyanútlan felhasználó számítógépét.
Átverős ATM-ek, ravasz wifi-pontok
Az orosz hatóságokfigyelmeztetése szerint a forgalomból kivont pénzkiadó automatákat vásárolnak bűnözők, és újratelepítik azokat, hogy csapdába csalják velük a gyanútlan turistákat. Egy másik jól bevált ATM-es átverés, hogy a csalók hamis billentyűzetek, vagy rejtett kamerák segítségével szerzik meg az áldozatok bankkártyaadatait. Annyit tehetünk, hogy az ATM-ek használatakor figyelünk az átlagostól eltérő részletekre,
a legjobb azonban, ha banban lévő automatát használunk.
Fenntartásokkal közelítsünk azokhoz a nyilvános wifi-pontokhoz is, amelyek látványos (pl. Free Wi-Fi) néven csalogatják megbízhatatlan hálózatokra a vendégeket. A bűnözők a hivatalos, de nem megfelelően biztonságos nyilvános wifi-hálózatokat is felhasználják a közbeékelődéses támadások végrehajtására.