eur:
407.64
usd:
388.42
bux:
85171.51
2025. január 25. szombat Pál
soccer football kick off in the stadium
Nyitókép: Pixfly/Getty Images

Kerek tíz éve állt össze az égi Aranycsapat

Tíz éve, 2015. január 11-én halt meg Buzánszky Jenő olimpiai bajnok labdarúgó, az Aranycsapat jobbhátvédje, a Nemzet Sportolója.

Újdombóváron (ma Dombóvár része) született 1925. május 4-én. Iskolai tanulmányait szülővárosában folytatta, érettségi után elvégezte a vasúti tisztképzőt és a családi hagyományt követve a MÁV szolgálatába állt, 1947-től 1978-as nyugdíjazásáig a Dorogi Szénbányák munkatársa volt.

Tanulmányai és munkája mellett minden idejét a sportnak szentelte, labdarúgó pályafutását 1938-ban a Dombóvári Vasutasban kezdte. A második világháború után a Pécsi VSK játékosa lett, ahol még középcsatárt játszott. 1947-ben a Dorogi Bányászhoz igazolt, immár jobbhátvédként, egy rövid ideig a kapus Grosics Gyula csapattársa is volt. A dorogi együtteshez mindvégig hű maradt, tizenhárom éven át, 1960-as visszavonulásáig itt játszott. Összesen 330 mérkőzésen lépett pályára és 25 gólt rúgott, az élvonalban 274 mérkőzésen szerepelt.

Sebes Gusztáv szövetségi kapitány a jövő labdarúgóját látta benne, és 1950-ben meghívta a válogatottba. Egyetlen vidékiként lett a legendás Aranycsapat állandó tagja, a címeres mezt 1956-ig 49 alkalommal ölthette magára. A válogatott minden nagy sikeréből kivette részét: tagja volt az 1952-es helsinki olimpián győztes csapatnak, egy évvel később Európa-kupa diadalt ünnepelhetett. Játszott "az évszázad mérkőzésén", amikor 1953. november 25-én a nemzeti tizenegy a londoni Wembley Stadionban 6-3-ra legyőzte a hazai pályán kontinentális európai csapat ellen addig veretlen angolokat. Az 1954-es svájci világbajnokság mind az öt mérkőzésén játszott, így a berni döntőben is, ahol az abszolút esélyes Aranycsapat meglepetésre vereséget szenvedett az NSZK-tól.

A Kazalnak becézett Buzánszky labdarúgó pályafutását csatárként kezdte, és ezen a poszton is eredményes volt, de igazi helyét a védelemben, a jobbhátvéd posztján találta meg. Ő volt a Buzánszky-Lóránt Gyula-Lantos Mihály összetételű válogatott hátvédhármas leggyorsabb tagja, nemcsak a szerelésben és a védőmunkában tűnt ki, hanem az ellentámadások indításában is. Bátran vállalt előretöréseket, amelyeket rendszerint jó beadásokkal fejezett be.

Aktív pályafutása után a Testnevelési Főiskolán szerzett diplomát szakedzői tagozaton. 1961 és 1972 között edzőként dolgozott a Dorog mellett az Esztergomi Vasas és a Fősped Szállítók csapatánál. 1985-től a Komárom (1990-től Komárom-Esztergom) megyei Labdarúgó Szövetség elnökhelyettese, 1993-tól 1997-ig elnöke, 1993-tól a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) elnökségi tagja, az utánpótlás bizottság elnökhelyettese volt, 1996-ban a szövetség alelnökének választották meg. Szívesen tartott élménybeszámolókat, a KÉSZ Labdarúgó Akadémia Új Utakon programjának szakmai felügyelőjeként és védnökeként segítette az utánpótlás-nevelést.

Pályafutásának elismeréseként egyebek között 1986-ban Olimpiai Érdemérmet, 1993-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje kitüntetést vehette át, 1991-ben Dombóvár, 1993-ban Dorog díszpolgára lett. 2007-ben Szent István-díjat, 2010-ben Prima Primissima díjat kapott, 2011-ben - Grosics Gyulával együtt - a Nemzet Sportolója lett, 2014-ben beválasztották a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesületébe. 2010-től nevét viseli a dorogi Buzánszky Jenő Stadion, 2013-ban róla nevezték el az egyik új budapesti Metropolis metrószerelvényt.

Buzánszky Jenő életének 89. évében, 2015. január 11-én hunyt el Esztergomban, ő távozott utolsóként az Aranycsapat klasszikus felállásának tagjai közül. Egész alakos szobrát 2015-ben avatták fel a Debreceni Egyetem Sporttudományi Oktatóközpontjának épülete előtt, 2016-ban emléktáblát avattak egykori dorogi lakóházán.

Címlapról ajánljuk

Kicselezné a magyar-szlovák vétót a lengyel elnökség, itt a 16. szankciós csomag

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem elemzése szerint az Európai Unió lengyel elnöksége, miután nem látja biztosítottnak az Oroszország elleni tizenhatodik szankciócsomagról szóló szavazás egyhangú támogatottságát a tagországok között, úgy tervezi, inkább megkerüli azokat a tagországokat, amelyek akadályoznák a döntést. Az InfoRádió Petri Bernadettet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézetének vezetőjét kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.27. hétfő, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
Összeroppantották az oroszok a Velika Novoszilka-katlant, Trump szerint Moszkva amerikai fejlesztésű rakétákkal támadja Ukrajnát - Háborús híreink szombaton

Összeroppantották az oroszok a Velika Novoszilka-katlant, Trump szerint Moszkva amerikai fejlesztésű rakétákkal támadja Ukrajnát - Háborús híreink szombaton

Egymásnak ellentmondó jelentések érkeznek a félig-meddig bekerített Velika Novoszilkáról, ahol az orosz erők behatoltak a város közepére és kitűzték a zászlót. Közben az ukrán katonák fejvesztve menekülnek a településről. Donald Trump szerint Oroszország még a Barack Obama adminisztráció idején ellopta az amerikai fejlesztésű hiperszonikus rakéta terveit, majd az orosz mérnökök megépítették azt. Közben egyre több nyilatkozat utal arra, hogy az új amerikai adminisztráció az olajár csökkentésével igyekszik megfogni Moszkvát.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. január 25. 08:40
×
×
×
×