Michelangelo "titkos kamrája", ahová a művész 1520-ban menekült, a toszkán város szívében álló Szent Lőrinc-bazilikában működő múzeumban található, falait Michelangelónak tulajdonított, emberi alakokat ábrázoló, szénnel rajzolt vázlatok borítják.
A kis - tíz méter hosszú, három méter széles és a boltozat tetejénél 2-2,5 méter magas - helyiséget 1955-ig széntárolásra használták, majd lezárták. Egy bútorokkal eltakart csapóajtó mögött rejtőzött feledésbe merülve, míg 1975-ben helyreállítási munkák során újból fel nem fedezték. A rajzok két réteg gipsz mögül bukkantak elő.
Paolo Dal Poggetto, a Medici-kápolnák Múzeuma akkori igazgatója a falakon talált rajzok közül többet Michelangelónak tulajdonított, mások viszont ezt vitatták - mondta el sajtóbejáráson Paola D'Agostino, a Medici-kápolnákat is gondozó Bargello Nemzeti Múzeum igazgatója. Dal Poggetto szerint a művész akkor menekült ide, amikor kiesett a második Medici-pápa, VII. Kelemen kegyeiből, miután a Medicieket megdöntő kérészéletű köztársaságot támogatta.
November 15-től négyfős csoportok látogathatják a helyiséget idegenvezetővel, legfeljebb 15 percre.
A kiállításra szóló jegy a múzeumi belépőn (10 euró) túl 20 euróba kerül.
A látogatók számát és a látogatás időtartamát azért korlátozzák, mert a LED-világítást újra és újra hosszabb időre le kell kapcsolni a falon látható művek védelme érdekében - közölte a múzeum.
A helyiséghez keskeny és kanyargós lépcsőn lehet eljutni. A kiállítást hetente legfeljebb százan nézhetik meg.