eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: ligetbudapest.hu

Bárki lehet Dés András társzeneszerzője egy zajszimfóniában

Elkészült a Magyar Zene Háza élményalapú zenei nevelést támogató koncepciója, amely élményszerűen mutatja be a zene történetét. A központ 2020 végén nyithatja meg kapuit. Most egy "zajszimfóniára" hívják az érdeklődőket.

A Magyar Zene Háza állandó kiállítása egy valóságos séta a zenetörténeten keresztül, de nem egyszerűen egy "történeti történetről" van szó, hanem sokkal inkább arról, hogy

a zene milyen szerepet játszott az emberek egymás közötti viszonyában.

A séta a zene feltételezett keletkezésével kezdődik. Ebben a fejlődési szakaszban a zene - mint Batta András, a Magyar Zene Háza szakmai munkacsoportjának vezetője az InfoRádiónak elmondta - tulajdonképpen egy-egy gesztus volt, amikor egymásnak ütögettek köveket, fadarabokat, megpengették az íjukon a húrt, és felfedezték az emberek, hogy hangok veszik körül őket. "Aztán ezt együtt csinálták, és borzasztóan örültek is neki.

Ők voltak az első előadóművészek és a közönség is"

- mondta Batta András. Ebben a szellemben haladnak tovább a zenetörténeten, következik tehát a népzene, de így lehet majd találkozni a többszólamúság kialakulásával is - utóbbival például egy reneszánsz templom élményében.

"Bachot, az ő elképesztő kapacitását, sokrétűségét egy orgonaszekrényben fedezzük fel, Mozarttal postakocsira ülünk, Liszt Ferencet pedig egy szellemzongorán lehet meghallgatni"

- sorolta a zenetörténész. Egy elvarázsolt kastélyhoz hasonlatos kiállításról van szó, "már amennyiben ezt kiállításnak lehet nevezni, mert sokkal inkább mondanám egy olyan hangzó, film- és drámaszerű performansznak, amelyet az ember úgy él meg a kiállításon végigsétálva, mintha maga is része lenne e koroknak és ismerőse e szerzőknek" - magyarázta Batta András, kiemelve: ez azért is lényeges, mert az elsődleges célcsoportjuk a diákság.

A 2020-ban nyitó intézmény egy úgynevezett zajszimfónia létrehozásához is várja az érdeklődőket. "Lehet, sokakban megütközést kelthet a zaj szó a Magyar Zene Háza kapcsán, de itt arról van szó, hogy

körülvesznek bennünket zenei hangok és zörejek, és az utóbbiakból igenis lehet zenét csinálni.

Ezt a 20. században többen is megpróbálták, Maurice Ravel például sajtreszelőt alkalmazott az egyik művében, vagy ott volt John Cage, aki egy nappali szoba egyik bútorára írta az egyik művét - tehát tulajdonképpen bármivel lehet zenét előidézni" - mondta Batta András.

"Azt szeretnénk, hogy fedezzük fel a körülöttünk lévő zenei lehetőségeket, mindenki rögzítsen valamilyen kis zenei aktivitást, küldje be videón, és ebből komponál majd egy »szimfóniát« Dés András, aki maga is többféle ütős hangszeren játszik.

Az egészet januárban mutatjuk be" - mondta a zenetörténész, aki azt is elárulta, hogy a beérkezett zajokra december 16-án improvizálnak majd a Budapest Music Centerben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 12:36
2024. november 4. 10:41
×
×
×
×