eur:
413.94
usd:
396.85
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: ligetbudapest.hu

Bárki lehet Dés András társzeneszerzője egy zajszimfóniában

Elkészült a Magyar Zene Háza élményalapú zenei nevelést támogató koncepciója, amely élményszerűen mutatja be a zene történetét. A központ 2020 végén nyithatja meg kapuit. Most egy "zajszimfóniára" hívják az érdeklődőket.

A Magyar Zene Háza állandó kiállítása egy valóságos séta a zenetörténeten keresztül, de nem egyszerűen egy "történeti történetről" van szó, hanem sokkal inkább arról, hogy

a zene milyen szerepet játszott az emberek egymás közötti viszonyában.

A séta a zene feltételezett keletkezésével kezdődik. Ebben a fejlődési szakaszban a zene - mint Batta András, a Magyar Zene Háza szakmai munkacsoportjának vezetője az InfoRádiónak elmondta - tulajdonképpen egy-egy gesztus volt, amikor egymásnak ütögettek köveket, fadarabokat, megpengették az íjukon a húrt, és felfedezték az emberek, hogy hangok veszik körül őket. "Aztán ezt együtt csinálták, és borzasztóan örültek is neki.

Ők voltak az első előadóművészek és a közönség is"

- mondta Batta András. Ebben a szellemben haladnak tovább a zenetörténeten, következik tehát a népzene, de így lehet majd találkozni a többszólamúság kialakulásával is - utóbbival például egy reneszánsz templom élményében.

"Bachot, az ő elképesztő kapacitását, sokrétűségét egy orgonaszekrényben fedezzük fel, Mozarttal postakocsira ülünk, Liszt Ferencet pedig egy szellemzongorán lehet meghallgatni"

- sorolta a zenetörténész. Egy elvarázsolt kastélyhoz hasonlatos kiállításról van szó, "már amennyiben ezt kiállításnak lehet nevezni, mert sokkal inkább mondanám egy olyan hangzó, film- és drámaszerű performansznak, amelyet az ember úgy él meg a kiállításon végigsétálva, mintha maga is része lenne e koroknak és ismerőse e szerzőknek" - magyarázta Batta András, kiemelve: ez azért is lényeges, mert az elsődleges célcsoportjuk a diákság.

A 2020-ban nyitó intézmény egy úgynevezett zajszimfónia létrehozásához is várja az érdeklődőket. "Lehet, sokakban megütközést kelthet a zaj szó a Magyar Zene Háza kapcsán, de itt arról van szó, hogy

körülvesznek bennünket zenei hangok és zörejek, és az utóbbiakból igenis lehet zenét csinálni.

Ezt a 20. században többen is megpróbálták, Maurice Ravel például sajtreszelőt alkalmazott az egyik művében, vagy ott volt John Cage, aki egy nappali szoba egyik bútorára írta az egyik művét - tehát tulajdonképpen bármivel lehet zenét előidézni" - mondta Batta András.

"Azt szeretnénk, hogy fedezzük fel a körülöttünk lévő zenei lehetőségeket, mindenki rögzítsen valamilyen kis zenei aktivitást, küldje be videón, és ebből komponál majd egy »szimfóniát« Dés András, aki maga is többféle ütős hangszeren játszik.

Az egészet januárban mutatjuk be" - mondta a zenetörténész, aki azt is elárulta, hogy a beérkezett zajokra december 16-án improvizálnak majd a Budapest Music Centerben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×