eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: ligetbudapest.hu

Bárki lehet Dés András társzeneszerzője egy zajszimfóniában

Elkészült a Magyar Zene Háza élményalapú zenei nevelést támogató koncepciója, amely élményszerűen mutatja be a zene történetét. A központ 2020 végén nyithatja meg kapuit. Most egy "zajszimfóniára" hívják az érdeklődőket.

A Magyar Zene Háza állandó kiállítása egy valóságos séta a zenetörténeten keresztül, de nem egyszerűen egy "történeti történetről" van szó, hanem sokkal inkább arról, hogy

a zene milyen szerepet játszott az emberek egymás közötti viszonyában.

A séta a zene feltételezett keletkezésével kezdődik. Ebben a fejlődési szakaszban a zene - mint Batta András, a Magyar Zene Háza szakmai munkacsoportjának vezetője az InfoRádiónak elmondta - tulajdonképpen egy-egy gesztus volt, amikor egymásnak ütögettek köveket, fadarabokat, megpengették az íjukon a húrt, és felfedezték az emberek, hogy hangok veszik körül őket. "Aztán ezt együtt csinálták, és borzasztóan örültek is neki.

Ők voltak az első előadóművészek és a közönség is"

- mondta Batta András. Ebben a szellemben haladnak tovább a zenetörténeten, következik tehát a népzene, de így lehet majd találkozni a többszólamúság kialakulásával is - utóbbival például egy reneszánsz templom élményében.

"Bachot, az ő elképesztő kapacitását, sokrétűségét egy orgonaszekrényben fedezzük fel, Mozarttal postakocsira ülünk, Liszt Ferencet pedig egy szellemzongorán lehet meghallgatni"

- sorolta a zenetörténész. Egy elvarázsolt kastélyhoz hasonlatos kiállításról van szó, "már amennyiben ezt kiállításnak lehet nevezni, mert sokkal inkább mondanám egy olyan hangzó, film- és drámaszerű performansznak, amelyet az ember úgy él meg a kiállításon végigsétálva, mintha maga is része lenne e koroknak és ismerőse e szerzőknek" - magyarázta Batta András, kiemelve: ez azért is lényeges, mert az elsődleges célcsoportjuk a diákság.

A 2020-ban nyitó intézmény egy úgynevezett zajszimfónia létrehozásához is várja az érdeklődőket. "Lehet, sokakban megütközést kelthet a zaj szó a Magyar Zene Háza kapcsán, de itt arról van szó, hogy

körülvesznek bennünket zenei hangok és zörejek, és az utóbbiakból igenis lehet zenét csinálni.

Ezt a 20. században többen is megpróbálták, Maurice Ravel például sajtreszelőt alkalmazott az egyik művében, vagy ott volt John Cage, aki egy nappali szoba egyik bútorára írta az egyik művét - tehát tulajdonképpen bármivel lehet zenét előidézni" - mondta Batta András.

"Azt szeretnénk, hogy fedezzük fel a körülöttünk lévő zenei lehetőségeket, mindenki rögzítsen valamilyen kis zenei aktivitást, küldje be videón, és ebből komponál majd egy »szimfóniát« Dés András, aki maga is többféle ütős hangszeren játszik.

Az egészet januárban mutatjuk be" - mondta a zenetörténész, aki azt is elárulta, hogy a beérkezett zajokra december 16-án improvizálnak majd a Budapest Music Centerben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×