eur:
412.82
usd:
401.74
bux:
84878.97
2025. január 19. vasárnap Márió, Sára

Izrael szerint Trump megerősödött Iránnal szemben

A Panmindzsoni nyilatkozatban a Koreai-félsziget atommentesítésére tett ígéret megerősíti Donald Trump amerikai elnök helyzetét, aki újratárgyalná az Iránnal 2015-ben megkötött nukleáris megállapodást - vélekedett Jiszráel Kac izraeli hírszerzési miniszter a Reuters hírügynökségnek adott pénteki interjúban.

Kac a Közel-Kelet számára fontos jelzésként értékelte a pénteki Korea-közi találkozón a nukleáris leszerelésről tett nyilatkozatokat.

"Remek dolognak tartom, ha az észak-koreaiak kiszállnak az atomüzletből" - mondta. "Ez a mi térségünknek is jót tesz majd" - fűzte hozzá.

Kac tudomása szerint Teherán és Phenjan együttműködik a rakétatechnológia fejlesztésében.

"Rengeteg bizonyítékunk van erre" - állította, azonban többet nem árult el.

Az izraeli hírszerzési tárca vezetője úgy látja, hogy a fejleményeknek köszönhetően megerősödhet Trump helyzete Iránnal szemben. Az amerikai vezető talán arra is képes lesz, hogy "meggyőzze az Európai Uniót, ne játssza a gyenge láncszem szerepét a koalícióban" - tette hozzá Kac.

"Úgy gondolom, hogy most nagyon keménynek kell lennünk Iránnal" - nyomatékosította a miniszterelnöki babérokra törő politikus.

Trump többször bírálta az atomalkut, amelyet az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Franciaország, Nagy-Britannia és Németország kötött Iránnal 2015 nyarán. Ebben az iszlám köztársaság kötelezettséget vállalt atomprogramja korlátok közé szorítására, cserébe a vele szemben alkalmazott, kiterjedt szankciók feloldásáért.

Donald Trump amerikai elnök május 12-én dönt arról, hogy felmondja-e az egyezményt, és újabb büntető intézkedéseket léptet-e életbe Iránnal szemben. Trump kételkedik benne, hogy Teherán eleget tesz kötelezettségeinek, holott a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) értékelése szerint Irán betartja a megállapodást. A nemzetközi szerződés többi aláírója ezzel szemben szeretné, ha fennmaradna az Izrael által is gyakran kifogásolt egyezmény.

Címlapról ajánljuk

Más nagyhatalom is érdeklődik Grönland iránt, nem csak az Egyesült Államok

Az elmúlt hetekben többször is a Grönland feletti amerikai tulajdonjog és ellenőrzés visszaszeszerzéséről beszélt Donald Trump. A megválasztott amerikai elnök nem zárta ki ennek érdekében a katonai, gazdasági lépéseket sem. De nem az Egyesült Államok az egyetlen nagyhatalom, amely érdeklődik az ásványkincsekben gazdag sziget iránt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.20. hétfő, 18:00
Egeresi Zoltán
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem munkatársa, Törökország-kutató
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. január 18. 22:22
×
×
×
×