Infostart.hu
eur:
354.32
usd:
311.6
bux:
139624.46
2026. június 26. péntek János, Pál

Turner és Itália - önálló tárlat Budapesten

Első alkalommal találkozhat a magyar közönség Joseph Mallord William Turner XIX. századi angol tájképfestő műveivel önálló tárlaton; a budapesti Szépművészeti Múzeum szerdán nyíló, Turner és Itália című időszaki kiállítása több mint 80 alkotást felvonultatva mutatja be a festő életművét.

"Turner idejövetelére már régóta vártunk, nekem is egyik első tervem volt főigazgatóként, hogy a brit festőnek kiállítása legyen Budapesten" - emlékezett a tárlat keddi sajtótájékoztatóján Baán László.

A Szépművészeti Múzeum vezetője elmondta, hogy Stephen Deucharral, a Turner-hagyaték legjelentősebb ápolójának számító londoni Tate Britain múzeum igazgatójával végül abban állapodtak meg, hogy a budapesti intézmény egy vándorkiállításba társul be.

Turner és Itália kapcsolata olyan téma, amely végigkíséri a művész pályafutását, így kiválóan alkalmas az egész életmű bemutatására - indokolta Baán László a témaválasztást. Mint hozzátette, Ferrara és Edinburgh után a kiállítás-sorozat utolsó állomására, Budapestre néhány művet műtárgyvédelmi okokból már nem tudtak elhozni, ezek helyett azonban a Tate Britain másik festményeket adott.

A tárlatsorozat kurátora, James Hamilton elmondása szerint a kiállítást úgy tagolták nyolc részre, hogy az végigvezesse a látogatót Turner egész pályáján a fiatal, érdeklődő festőtől az radikális és újító idős mesterig.

"Turner jelentősége elsősorban abban áll, hogy megújította a tájképfestészetet: (...) a természetet ábrázoló képein is emberi történeteket mutatott be, olyan korban, mikor például Dickens is alkotott" - szólt a műfaj egyik legnagyobbjának tartott XIX. századi művészről.

A tárlat első része a Turner első itáliai utazása előtti időszakot mutatja be, azon művészek (Piranesi, Claude Lorrain, Earlom és Woollett) részben a Szépművészeti Múzeum gyűjteményéből származó festményeit Turner korabeli alkotásai mellé állítva, akik nyomán az ifjú festő csodálni kezdte Olaszországot.

James Hamilton beszámolója szerint Turner először 1802-ben jutott el Itáliába, és az Alpok látványa egész életére szólóan lenyűgözte: "a hegyek nagysága mellett felfedezte az emberi lét törékenységét". Következő útját 17 évig tervezte, ezután azonban igyekezett végiglátogatni nem csupán a nevezetes nagyvárosokat, de a kisebb itáliai településeket is - folytatta a brit kurátor.

Mint hozzáfűzte, Turner utazásai során rengeteg vázlatot készített, majd ezek nyomán immár Angliába hazatérve festette meg nagy olajképeit; a kiállítás látogatója három ilyen vázlatfüzetbe is belenézhet.

A tárlat tanúsága szerint a brit festőt elbűvölte Itália történelme, csakúgy, mint a mediterrán környezet és napsütés: egyedül Rómáról több tucat akvarellt készített, melyek közül számos Budapesten is látható. "Turner azonban meglepő művész, képein mindig valami új invencióval áll elő" - hívta fel a figyelmet James Hamilton: Modern Róma - Campo Vaccino című olajfestménye például rengeteg újat tud mondani az "ezerszer lefestett" városról - hangsúlyozta.

A kurátor elmondása szerint Turner Rómában a múlt romjain épülő új várost szerette leginkább megörökíteni, míg Velencében a hanyatló luxus bemutatása foglalkoztatta elsősorban. Mint hozzátette, a festő Angliában festett alkotásain is megfigyelhető azonban az itáliai hatás, a London melletti Virginia Water tavat ábrázoló festménye például velencei tájképeire emlékeztet.

"Turner legradikálisabb invenciói igazából idős éveiben keletkeztek" - beszélt James Hamilton a tárlat záró részéről. A radikális öregember elnevezésű egység a pályafutása végén a színekkel és a fénnyel kísérletező művészt mutatja be egészen egyik utolsó, Látogatás a sírban című nagyszabású festményéig, melyet halála előtt egy évvel készített. A Gonda Zsuzsa és Seres Eszter által gondozott tárlat október 25-ig tekinthető meg a Szépművészeti Múzeum földszinti kiállítóterében.

Hanganyag: Oláh András

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×