A szavazatok 92 százalékos feldolgozottsága alapján valamivel több mint 360 ezer szavazó, azaz a népszavazáson részt vevők 92,45 százaléka szavazott a törvény ellen. A szlovén jogszabályok szerint ahhoz, hogy egy törvény visszavonjanak, a szavazásra jogosultak legalább egyötödének, vagyis legkevesebb 338 ezer szavazópolgárnak kell nemet mondania rá.
A szlovén parlament idén január 30-án fogadta el a művészeknek járó nyugdíjprémiumokról szóló új törvényt, amelyet a kormány és a kulturális minisztérium létfontosságú reformnak nevezett, és amely a vonatkozó 1974-es törvény rendelkezéseit módosította.
A számvevőszék még 2009-ben bírálatot fogalmazott meg a régi jogszabállyal kapcsolatban, a "homályos kritériumok és az átláthatóság hiánya miatt". A támogatók szerint az új keret világos és objektív szabályokat állapított meg a prémiumok odaítélésére, és megszüntette a politikai befolyást.
A minisztérium korábban azt közölte: mintegy 100 kedvezményezettre számít, ami évente további 190 000 eurójába kerül az államnak. Megjegyezték továbbá, hogy a nyugdíjprémium nem örökölhető, ellentétben a régi jogszabályban foglaltakkal. A hatályos törvény a kultúrán kívüli területeken elért eredményekre is kiterjed.
A népszavazást kezdeményező ellenzéki párt, a Szlovén Demokrata Párt (SDS) szerint ugyanakkor az új törvény indokolatlan kiváltságot teremtett a "kvázi művészek" egy kiválasztott csoportja számára, és nem tartalmazott igazán világos, objektív kritériumokat.
Az SDS továbbá azzal is érvelt, hogy a rendszer igazságtalan a nyugdíjasok szélesebb körével szemben, akik közül sokan a szegénységi küszöb alatt élnek. A párt úgy vélte: a nyugdíjrendszer átfogó reformját kell előtérbe helyezni, valamint aggodalmakat fogalmazott meg a lehetséges költségekkel kapcsolatban is, amelyek - mint hangoztatták - jóval magasabbak lettek volna a kormány becsléseinél.
A Robert Golob kormányfő vezette Szabadság Mozgalom párt és a legkisebb kormányzó párt, a Baloldal (Levica) a referendumon való részvétel bojkottjára szólított fel a kampányban. Míg a szintén koalíciós Szociáldemokraták (SD) arra buzdították a polgárokat, hogy szavazzanak a törvény mellett.
A közel végleges eredmény kihirdetése utána Janez Jansa volt miniszterelnök, az SDS elnöke a sajtónak úgy nyilatkozott: "győzött a józan ész, és egy határozott nemet mondott a jelenlegi kormányra".
A Nemzeti Választási Bizottság adatai szerint a részvételi arány meghaladta a 25,5 százalékot.
Az eredmény azt jelenti, hogy a parlament nem fogadhat el olyan törvényjavaslatot, amely ellentétes a választók népszavazáson kifejezett akaratával.